Yeni Başlayanlar İçin Terimler

Tuzlu su akvaryumu tatlı su akvaryumuna nazaran terimler ve ekipmanlar ,mercanlar  ve su içerisindeki minerallar açısından detaylıdır ve yeni başlayanlar için bu içinden çıkılmaz bir hal alıp daha başlamandan gözlerinin korkup okuduğu şeylerin anlaşılmaması yüzünden erken pes edilmesine sık sık neden olur. Bunun önüne geçmek için aklımıza gelenler kadarıyla bunları açıklayıp yardımcı olacak ve biraz da olsa burda ekipmanlara da değineceğiz.

LS – Canlı Kum –akvaryumcularda satılan poşetlerdeki kumlar değildir,denizlerde olduğu gibi içerisinde bir çok bakteri,canlı bulunan doğal süreci içerisinde barındıran topraktır

LR – Canlı Kaya—akvaryumcularda satılan poşetlerdeki kumlar değildir,denizlerde olduğu gibi içerisinde bir çok bakteri,canlı bulunan doğal süreci içerisinde barındıran kayalardır.
SSB – Shallow Kum Odası

DSB – Derin Kum Oda

ASW – Yapay tuzlu su

NSW – Doğal tuzlu su
SUMP– Filtre sistemlarinin barındırıldığı hazne

VHO – Çok Yüksek Çıkışlı Işık

BTA – Bubble İpucu Anemon

LPS – Büyük polipli sert mercanlar –LPS mercanlar çok daha az çeşitli olur. Ayrıca daha küçük iskeletleri vardır ama üzerlerinde gelişen dokunun hacmi fazladır ve şekillerinin korunmasına yardımcı olması için kendilerini su ile şişirirler.
SPS – Küçük polipli sert mercanlar–Küçük polipli sert (SPS) mercanların poliplerini nadiren görürsünüz. Bunun yerine, üzerlerini kaplayan ince ve canlı bir ‘deri’ dokusu bulunmaktadır. SPS iskeletleri de kalın ve ağır bir yapıda olur.
PBT – Toz Mavisi Tang
YT – Sarı Tank
CS – Temizleyici Karides —Cleaner shrimp  gibi türleri vardır akvaryumun temizliğinde rol alırlar ,deniz akvaryumları için gereklidir.
CBS – Coral bantlı Karides
Protein skimmer- ( Protein ayrıştırıcı) yem artıklarınını akvaryum ortamından uzaklaştırır. 30 litre akvaryumların üzerinde gereklidir.
sirkülasyon motorları-Akvaryum içerisinde tortu birikmeyecek kadar bir sirkülasyon mutlaka yapılmalıdır. Bunun için tuzlu suya uygun sirkülasyon motorları şarttır.
T5HO- Deniz akvaryumu Aydınlatma.
Metal Halide Aydınlatma – omurgasızların yaşamlarını sağlıklı yürütmek için.
Sentetik tuz.
Hidrometre – özel ağırlık ölçmek için / tuz yoğunluğu için bir refraktometre kullanmak.

nano-reef-deniz-akvaryumu-resim Yeni Başlayanlar İçin Terimler

Bir yanıt yazın