Tavşanlarda Üreme

Tavşanlarda diğer hayvanların aksine kızgınlık siklusu yoktur. Yılın her ayında yumurtalıklarında aktif follikül bulunur.Üremesi ve çoğalması en kolay canlılardan olan tavşanlar gerekli şartların bulunduğu besin ihtiyacının karşılandığı ve küçükte olsa bir yuvaya sahip olduğunu düşünür düşünmez üreme faaliyetlerine girişecektir.
Dişi tavşanın çiftleşmeyi kabul ederse kızgın, kabul etmezse kızgın değildir. Genel olarak kızgınlık gösteren dişi tavşan huzursuz ve saldırgan olur. Çoğu zaman vulva şiş, kırmızı ve nemlidir. Dişi, gebe olduğu halde erkeği kabul edebileceği gibi kızgın iken de reddedebilir. Tavşanlarda  kızgınlık belirtileri birkaç gün, bazı dişilerde çiftleşinceye kadar birkaç hafta sürebilir. Kızgınlık gösteren tavşanda huzursuzluk ,iştah azalması,yuva hazırlama yemlik ve suluklara çenesini sürtme ,vulvanın kanla dolup kızarması gibi belirtiler görülür.Doğumdan hemen sonra (1-3 gün içinde) yapılan  çiftleştirmelerde gebelik oranı yüksektir.
Tavşanlarda üreme yaşı dişilerde 4-4,5 aylıkken olmasına karşın erkellerde 5,5 aylık olunca üreme yaşına ermiş olurlar.
Gebelik süresi ortalama 31-32 gündür. Bu süre 30 veya 33 günde olabilmektedir. Bu sürelerden daha uzun hatta 40 güne kadar gebelik süreleri çok nadir de olsa görülmektedir. Böyle uzun süreli gebeliklerde doğum çok güç olur genellikle de yavrular ölü doğar yada doğum sırasındaki yaralanmalar nedeniyle bir süre sonra ölürler. Bu şekilde geç ve güç doğum yapan dişiler damızlıktan çıkarılmalıdır Geç doğum, tavşanların fazla yağlanmalarından ileri geldiği gibi hormonal dengesizlikten de kaynaklanabilir. 30 günden daha kısa süren gebeliklerde doğan yavrularda yaşama gücü düşük olduğu gibi ölü doğum oranı da yüksektir. Geç doğuma başka bir sebep de ana karnındaki yavru sayısının az olmasıdır.
Gebelik Muayenesi: Gebeliğin 10-12. günlerinde tavşan sırt üstü yatırılarak yada sol el ile ensesinden tutulup, sağ el  karın altına sokularak yumuşak parmak hareketleri ile yavrular bulunmaya çalışılmalıdır.  Bu işlem sırasında tavşanlar fazla hırpalanmamalı ve zorlanmamalıdır. Uygun yapılmayan gebelik teşhisi, yetersiz yada fazla besleme, aşırı sıcaklar, hastalıklar embriyo ölümlerine yada ölü doğumlara neden olur.
rabbits-bunny-tavsan Tavşanlarda Üreme

Bir yanıt yazın