Denizli Horozu

Ülkemizin sahip olduğu tescilli canlılardan Denizliye has yerli bir ırktır,genelde uzun ötüşleriyle bilinselerde bu canlıların görünüşleri vücut yapıları da sesleri kadar güzeldir.

Vücut ağırlıkları horozlarda 3-3,5 kiloya kadar çıkar.Denizli horozları da kendi aralarında türlere ayrılırlar,bu ayrımda vücut yapılarına göre ve tüy renklerine göre ayrımları yapılır.Sadece beden özellikleri olarak değil ses özellikleri de çok çeşitli olduğundan seslerine göre de ayrım yapılır.ses tonuna göre ayrılanlar ince,davudi ve kalın olarak üçe ayrılır.
Denizli horozlarının ses verimliliği yaşlarına göre de değişir ilk yıllarında 20 -25 saniye aralığında ötüşleri vardır.Yaşları ilerledikçe bu ötüş süreleri 30 saniyelere kadar çıkacaktır.

Tavukların ortalama ağırlıkları 2-2,5 kilo ağırlığındadır gözleri siyah ve sürmelidir.Yılda 100-120 adet yumurta verirler.Yumurta renkleri beyazdır.

Civcivleri   siyah renktedirler. Yumurtadan çıktıktan sonra ilk  1-1,5 ay zarfında tedrici olarak tüylerini dökerler. Yalnız kanat uçları ve göğüs altı tüylüdür. On beş gün kadar  bu vaziyette kaldıktan sonra tekrar tüylenmeye başlarlar. En geç kuyruk tüyleri çıkar. Tüy dökümünden sonra çıkan yeni tüyleri renkli olanlar horoz,siyah olanlar tavuk olarak belirginleşirler.

horoz12 Denizli Horozu

Bir yanıt yazın