Yorkshire Terrier

Evde bir köpek beslemek istiyorum diyenler için en uygun köpek türlerinden biridir Yorkshire Terrier. Gerek görünüşü gerek kolay eğitilebilir olması ve zekası ile diğer köpeklere oranla daha çok tercih edilirler. Bazı zamanlar aşırı derece de inat olsalarda genelde sahibinin sözünü dinlerler, aşırı sadıktırlar boyutlarına göre cesur köpeklerdendir sahibi için aşırı derecede kuşkulu olurlar ve gelen her yabancıyı iyice süzerek sahiplerine karşı kıskanç davranırlar. Kıskançlığı diğer hayvanlar içinde geçerlidir pek sevmezler başka hayvanları.Evde beslemek isteyenler için başka bir artı yönü de pek fazla tüy dökmemesi ve egzersize çok fazla ihtiyaç duymamasıdır. Boyutu büyük olan türler daha fazla enerji sarf etmeleri gerekirker Yorkshire Terrier boyutunun avantajının yanında pek de öyle koşturmayı sevmez.
Türkiye de ilgi çok büyüktür ancak yurt dışından illegal yollarla temin edilen bir çok köpek fazla uzun ömürlü olmazlar bunun nedeni Anne sütünden erken kesilmeleri , bağışıklık sistemlerinin gelişmemesine sebep oluyor ve birkaç gün veya hafta içerisinde yavruda hastalıklar baş gösteriyor.
Kökenleri İngiltere’ye dayanır,Yorkshire bölgesindeki madenciler tarafından geçen yüzyılda maden tünellerini işgal eden korkunç fareleri yakalaması için geliştirildi.
Üremeleri zordur dişilerin doğumları kayıplarla sonuçlanabilir bu yüzden veteriner kontrolünde yapılmaları ve tür dışından bir başka köpekle çiftleştirilmemelerine dikkat edilmelidir.

Yorkshire_terrier_R_001 Yorkshire Terrier

Bir yanıt yazın