Kanaryalarda Çiftleşme

Düzgün bir hazırlık döneminden sonra bir dönem birbirini izleyen ve gören kuşlar yan yana bırakılırlar.Bu dönemden sonra kuşlara yuva örecek malzemeler dikkatle seçilip verilmelidir,ayaklarına dolaşacak ya da zamanla bit ve pirelerin sığınakları durumuna gelmeyecek malzemeler seçilmelidir,keten çuval ipi ve at kılı gibi malzemeler uygun olabilir bunlar hem parazitleri engeller hemde aşırı sıcak olduğunda yavruların yumurtaların sıcak nedeniyle zarar görmemesini sağlar.
Dişi yuvayı hazırladıktan  çiftleştikten sonra 5-6 gün sonra yumurtlar. Yukarıda bahsettiğim üzere erkek de eşleşmeye hazırsa yumurtalar döllenmiştir. Ama erkek isteksizse dişi kızgınlık yumurtası dediğimiz içi boş yumurta (cılk) yumurtlayabilir.bu dönemde fazla rahatsızlık vermemek en iyisi olacaktır,Bu yumurtaların sayısı 3 ile 7 arasında değişir.yumurtlama aşaması sona erdikten sonra on üç ile on dörtgün boyunca kuluçka süresi başlar.Bu dönemde mama ve yeşillik verilmez bunun nedeni annenin sık sık bunları yemek için yumurtalardan kalmasına neden olur bu da yumurtların bozulması demektir.

Kanaryanız Ne Zaman Tekrar Çiftleşebilir?
Dişi 10 gün kadar dinlenmelidir, bu zaman içinde onu tekrar çiftleşmek için hazırlamak çok önemlidir. Günde 1 kez banyo aldırılmalı ve özenle beslenmelidir, dişi bir yandan yavrularını beslerken bir yandan da yuvasını yapıp bitirecektir. Dişi tünekten tüneğe uçup kanatlarını kaldırarak hafif bir ses çıkarır ve erkeğini davet eder. İkinci kuluçka zamanında erkek kuş ilk yumurtadan 48 saat evvel çiftleşmesi yeterlidir. Yuvaya nikotin kokan ellerle dokunulmaması son derece önemlidir.

iftleşmeresim1 Kanaryalarda Çiftleşme

Bir yanıt yazın