Beyaz Benek Hastalığı

Beyaz benek akvaryum severlerin baş belası olarak bilinir sık görülür ve bulaşıcıdır.
Genelde  karantina yapılmadan dışardan akvaryuma eklenilen bir balıkla gelir,bunun dışında stres, kötü su şartları,ani ısı değişimleri de bu parazite davetiye çıkarır.
Bu parazit balığın vücut sıvısıyla beslenir kısa zamanda çoğalır ve balık öldüğünde terk ederek yeni konaklar ararlar.
Balıktaki görünümleri küçük kum parçacıkları ya da hava kabarcıkları gibi dururlar.
Balıkta gelişen parazit balıktan ayrılarak sakin bir yere geçer ve bölünmeye başlar kısa zamanda sayıları artar,suyun sıcaklığı bu bölünmeyi hızlandırır eğer 48 saat içinde kendilerine bir konak bulamazlarsa ölürler.
Balığın bakım şartları vücut direnci tedavi sürecinde önemlidir,zayıflaşmış ve artık tedaviyi kaldıramayan balık kısa zaman sonra ölecektir ancak vücut direnci iyi olan balıklar tedaviyle kurtulabilirler.
Bu süreçte ışıklar kapatılır,suyun sıcaklığı balığın kaldırabileceği bir zaman diliminde yavaş yavaş 30 dereceye çıkartılmalı ve bu sıcaklıkta on gün boyunca kalmalıdır,oksijen durumu göz önüne alınarak havalandırma iyi yapılmalıdır.
Tedavide malagit yeşili önemlidir ,3,6 ve 9.günlerde 100 lt suya 6 ml eklenmelidir.12.gün üçte bir oranında su değişimi yapılmalıdır,bu dönemde havalandırmaya ve balığın beslenmesine dikkat edilmelidir,direnç artırıcı gıdalarla desteklenmelidir.

balik-hastaligi-beyaz-benek Beyaz Benek Hastalığı

Bir yanıt yazın