Kanaryalarda Eşe Hazırlanma

Yetiştiriciler özellikle bahar yaklaştıkça kuşların beslenmelerini ve bakım şartlarını bir kez daha gözden geçirmelidir,üreme dönemine girecek kuşun iyi bir performans sergilemesi için geniş salmalarda dinlendirmeli enerjisi bol gıdalarla vücut direnci artırılmalıdır.
Genelde kuşları mart ayının ortalarına doğru yan yana koyacakları hesaplanarak eşe hazırlık dönemi başlar.Kuşlar özellikle tüye girdiklerinde en hassas zamanlarını yaşarlar bu yüzden özellikle bu dönemde beslenmesi düzenli olarak takip edilmeli ek gıdalarla desteklenmelidir bu dönemde en az yorgunlukla çıkmış kuş üreme dönemini iyi bir şekilde atlatacaktır.
Bu dönemde mama sık verilmeli sularına günlük ihtiyaç duydukları vitaminler katılmalıdır.

ısı ve ışık durumu ise doğal seyrine göre kuşların sağlığına en uygun şekilde olarak gözlenmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdırŞubat ayinin 20 sine doğru erkek kuşlar tek basına bırakılır ve bu andan itibaren ışık için zaman saati ayarlanır.Isik her hafta 15 dakika öne çekilerek, ilk yavru çıktığında ışık 14 saate çıkacak şekilde ayarlanır. Işık 14 saate ulaştığında ısınında en az 18 derece olması gerekmektedir. Bu tarihten sonrada karışık yemdeki ince yem oranı arttırılarak (enerji için) mama oranı da haftada 2 kereye çıkartılır.

Tek duran erkek kuşların muhtemel dişileri ayarlanarak 1 Martta kümesteki gözler ikiye bölünüp dişilerde erkeklerin yanına koyulur. 10 gün süre ile tahtadan yapılmış bölmelerin her iki tarafındaki dişi ve erkek ses sinyalleriyle anlaşırlar. Tahta bölmeler, tel bölmelerle değiştirilip, 5-6 gün tel vasıtasıyla birbirlerini görerek çiftlerin uyum sağlamalarına yardımcı olunmaya çalışılır. Ese atmadan önce altlarında varsa fazlalık tüyler kesilir.Bu çiftleşmeyi koaylaştırmak içindir ancak acemi olanlar için risklidir.Bu dönemden sonra eşe hazır olduğu düşünülen kuşlar buluşturulur.
Dişi Ve Erkek Kanaryanın Eşe Geldiğini, Eşleşmek İstediğini Nasıl Anlarsınız?

Dişi kanaryanın yavruluğa kağıt ve ip parçaları taşıması kızdığına yani eşleşmek istediğinin belirtisidir. eğer erkek de eşleşmeye hazırsa bunu ötmesinden ve dişi kuşa yaklaşmasından anlayabiliriz ve eşleşme gerçekleşir. Eğer erkek ötmüyorsa öten bir erkekle değiştirilmesi yavru alınmasını sağlar.

images2 Kanaryalarda Eşe Hazırlanma

Bir yanıt yazın