Muhabbet Kuşlarında Yuvalık Seçimi

Muhabbet kuşlarının üretim zamanlarında temel seçimlerden birisi yuvalık tercihinin belirlenmesidir, yuvalık seçiminde bir çok temel prensip vardır bunların başında kuşların cinsi gelmektedir. Jumbo gibi tercihlerde yuva seçimi kuşlarında boyutları dikkate alınarak yapılmalıdır.  Aslında yuvalığın her zaman büyük olması bir sorun teşkil etmez hatta bu artı değerde bir seçenek olur.
Başka bir hususta yuvalıklarda yumurta döneminde erkeğin ve dişinin hızla yuvalığa giriş çıkışında yumurtaların savrulmasını engelleyen yumurtalık oluğunun olmasıdır. Bu oluk yumurtaların bir arada kalmasını kırılmasını ve dişinin kuluçkaya zamanında yumurtları dağılmadan kolaylıkla bir arada tutmasını sağlar.
Yuvalık tercihinin büyük olmasının bir çok pozitif yönü olacaktır yavruların boyutları hızla büyür bunun sonucunda ,ilk çıkan yavru diğer yavrulardan daha hızlı gelişecek son yavru diğer yavrulara oranla küçük kalacaktır yumurtalama günleri iki günde bir olan kuşlarda yavru çıkım zamanları da iki günde bir olur bu yüzden ortalama 5 yumurta yapmış olan bir çiftin yavru doğum zamanlarında ciddi farklılıklar yaşanmış olur . gözleri açılmış tüylenmiş bir yavrunun yem kapma mücadelesi sonucunda yumurtadan yeni çıkmış yavrunun sürekli ezilem tehlikesi vardır bunun sonucu ölümler ya da sakat kalmalara sebep olabilir. Tüm bu sorunların dikkate alınıp yuvalık tercihi buna göre yapılmalıdır ayrıca yuvalığın büyük oluşu tüm gününü yuvalıkta geçiren anaç kuşlarında strese girmesini önleyip beslenmelerin daha kolay yapılması gibi kolaylıklar sağlar.

yuvalık-3 Muhabbet Kuşlarında Yuvalık Seçimi yuvalık1 Muhabbet Kuşlarında Yuvalık Seçimi

Bir yanıt yazın