Muhabbet Kuşu Yavrularının Tüylenmesi

Çoğunlukla, bir yavru, tüyleri tam olarak tamamlanmadan kuluçkayı terk edecektir. Çok az tüyü varsa yuvaya geri sokulur, bu kez yavrular beslenmek için yuva deliğinden aşağı sarkacaklardır, bu işlem sık sık uygulanır. Bir yavru, tam olarak tüylendiğinde yuvadan çıkmasına izin verilmelidir. Çoğunlukla 4-5 haftalık olduklarında yuvayı terk ederler. Yavru , kafesinin zemininde güvenli olacak ve baba muhabbet kuşu tarafından beslenecektir.Kafes tabanına denemesi için bir tabakta yem konulabilir ve biraz (ıslak ya da kuru) yumurta ve bisküvi karışımı da verilebilir. Günlük olarak, ane ve baba kuşlar, dilimlenmiş yeşillik ve rendelenmiş havuç bulunan yemliklerden beslenirler ve yavrular anne babalarının yemelerini izleyerek genellikle kendileri de aynı şekilde denerler. Ulaşabilecekleri bir yere konulacak küçük bir su kabı, yavrular için içine düşüp boğulmayacakları kadar sığ tipte olmalıdır.

Tüylenmiş yavrular yakından gözlenmelidir. Yediklerinden veya ebeveynleri tarafından beslendiklerinden emin olunmalıdır. İçinde saklanabilmeleri için bir sığınak koymanız gerekebilir. En ideali, fareler veya hamsterler için tasarlanmış plastik bir kafes ideal olabilir. Ama, bu yerlerde gizlenen yavrular, yemeyi unutabileceği için denemeniz ve gözleyip kontrol etmeniz gerekecektir. Genellikle, gündüz saatlerinde bu sığınaklar çıkarılır ve gece tekrar konulur. Yavruların, ebeveynlerinin saldırganlığı yüzünden sığınağa ihtiyaç duymayıncaya kadar bu uygulama sürdürülür.

Eğer yavrular, bir salmada tüylenmişlerse, diğer muhabbet kuşları veya başka türdeki kuşların onlara karşı saldırgan davranışlarına karşı herhangi bir işaret olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz. Onların yaşamı, bu durumlarda biraz daha çok tehlike altındadır. Diğer erkekler, baskın olabilir ve yavrulara saldırabilir. Diğer dişiler yavruları öldürebilir. Yavru kendi üretim kafesinde ise kendi ebeveynlerinden gelecek saldırıyla yüz yüzedir. Bir yavru, çok zavallı görünüyorsa veya ısrarlı bir şekilde yiyecek arıyorsa veya seslenerek yardım istiyorsa veya ebeveynleri başka bir kuluçka için hazırlık yaptıkları dönemde yuvanın içine dönüyorsa bu yavrular, kızacak olan ebeveynleri tarafından fırsat doğduğunda öldürülebileceklerdir. Çoğunlukla olmaz ama bu olasılıklar aklınızda bulunsun.

Eğer salmanızda fare probleminiz varsa; yavrular, ciddi hastalıklara yakalanabilir veya zehir bulaştırılan tohumlardan kaynaklanan salmonelladan veya salma zeminindeki yiyecek tabaklarından zehirlenebilirler. Yavrular , farelerin saldırısına uğrayabilir ve yenebilir, sıçanlar tarafından korkutulabilir. Bıldırcın gibi diğer kuşlar bazen yeni tüylenmiş bir yavruya saldırabilir.

muhabbet51 Muhabbet Kuşu Yavrularının Tüylenmesi yeni-doğum1 Muhabbet Kuşu Yavrularının Tüylenmesi

Bir yanıt yazın