Köpeklerde Herpes Virüs Enfeksiyonu

Bulaşıcı hastalıklardan olan bu virüs üç haftalıktan küçük köpeklerde öldürücüdür bunun nedeni doku ölümleri ve sık kanamalardır.
Yetişkin köpeklerde ise üreme sistemini etkiler.
Kuluçka süresi bir ile altı gün arasında değişen bu hastalık türü yavrularda burun akıntısı,karında ağrı,iştahsızlık,depresyon ,iç zarlarda kanamalar, karın vekasık bölgesi derisinde kızarıklıklara  rastlanır ve zayıflama ile devam eder.
Bu hastalığa yakalanan yavrular klinik belirtiler görüldüktan genelde 24-48 saat arasında ölürler ,hastalığı atlatanlarda ise  kısmi körlük ile bu hastalığı gizli olarak taşımaya devam ederler.
Büyük köpeklerde ise klinik semptomlar daha hafif seyreder. Dişilerde vaginitis ve vaginal akıntı, mukozada yüzeysel  lezyonlar, ölü doğumlar ve kısırlık gözlenir. Erkeklerde penis derisinde iltihaplar,  akıntı ile birlikte penis ve sünnet derisinde dişilerdekine benzer lezyonlar görülür.

Tedavi :

Malesef evde bakımla ile bir iyileştirme yöntemi mevcut değildir.
Anine herpesvirus enfeksiyonunun spesifik sağaltımı ve aşısı yoktur. Enfekte gebe hayvanlarda yavruların sezeryan operasyonuyla alınması ve annelerinden ayrı bir yerde bakılmaları hastalığın yayılması ve bulaşmasında korunma için önemli bir faktördür. Enfekte yavruların yüksek ısılı kuvözlerde ( 35°C ve % 50 nem) hospitalize edilmesi ve destekleyici sıvı sağaltımı ile ölümler azaltılabilir.
kopeklerde_kuduz_asisi1 Köpeklerde Herpes Virüs Enfeksiyonu

Bir yanıt yazın