Afyon’a Damızlık Koyunlar Gönderildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ‘Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi’ kapsamında Afyonkarahisar’a bin 200 adet damızlık koyun gönderdi.

Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde uygulanan proje kapsamında Pırlak, Ramlıç ve Dağlıç koyunları damızlık çekirdek elit sürüleri Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne, bakım ve beslenmeleri yapılmak üzere teslim edildi.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, projeyle evcil hayvanların genetik kaynaklarının yok olmalarının önüne geçilerek, sürdürülebilir yetiştiriciliğin sağlanmasının hedeflendiğini söyledi. Arap, “Ayrıca, küçükbaş ve büyükbaş hayvan üretiminde merkez konumda olan ilimizin bu konumunu sürdürmesi gerekiyor. Küçükbaş hayvan üretimi için meralara ihtiyacımız var. Bu yüzden de mera ıslah çalışmaları büyük önem taşıyor. İlimizde mera ıslah çalışmaları titizlikle devam ediyor. Bu projenin yürütülmesinde başta bakanlığımız olmak üzere, öncesinde katkısı olan Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne bundan sonrasında İl Damızlık Birliği’ne teşekkür ederim.” dedi.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Necati Tulgar da Avrupa’da koyun üretimi bakımından Türkiye’nin, İspanya’dan sonra ikinci sırada yer aldığını belirterek, hedefin Avrupa’da ilk sıraya yerleşmek olduğunu söyledi. Tulgar, mera ıslah çalışmaları sayesinde küçükbaş hayvan üretiminin daha da artacağını ifade ederek, hayvan ıslahlarında asıl amacın kalite verimliliğinin artırılması olduğunu kaydetti.

koyun Afyon'a Damızlık Koyunlar Gönderildi

Bir yanıt yazın