Tarımda Hedef Güney Amerika

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade ile iyi niyet protokolü imzaladı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade ile iyi niyet protokolü imzaladı Türkiye dünyanın önemli tarım merkezlerinden biri olan Brezilya ile tarımsal alanda işbirliği yapacak. Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade ile iyi niyet protokolü imzaladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Başkent Brasil’de taraflarca imzalanan törende Bakan Eker, Türkiye’nin biyoçeşitlilik konusunda dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu ve 4 milyon endemik bitki türü ile Avrupa kıtasının iki katından daha fazla endemik bitki türüne sahip olduğunu belirtti. Türkiye’nin dünyanın değişik ülkeleri ile tarımsal işbirliği konusunda ortak çalışma yaptığını ifade eden Bakan Eker, bu kez hedeflerinde geniş toprakları ve güçlü tarımsal ekonomisi bulunan Brezilya’nın olduğunu bildirdi.

Kısıtlı tarım alanlarına rağmen Türkiye’nin geçen yıl 62.5 milyar dolarlık tarımsal hasıla elde ettiğini vurgulayan Bakan Eker, büyük kıta ülkelerinden sonra tarımda Türkiye’nin en ön sıralarda geldiğini kaydetti. Brezilya’nın tarımsal alanda önemli başarılara imza attığına dikkat çeken Bakan Eker, bunda Ar-Ge faaliyetlerinin önemli katkısı olduğunu bildirdi.

-“TARIMSAL İŞBİRLİĞİMİZİN EKONOMİK İŞBİRLİĞİMİZİ GELİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM”-

Konuşmasında dünyanın iki önemli tarımsal üretim gücünü birleştirerek ortak işbirliği yapmak istediklerini belirten Bakan Eker, bu işbirliğinin küresel gıda güvenliği, güvenilir gıda üretimi, ekolojik denge ve tarımsal mekanizasyon alanlarına katkı sağlayacağını ifade etti. İki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin üst düzeyde olmasına rağmen mevcut tarımsal işbirliğinin alt seviyelerde olduğuna dikkat çeken Bakan Eker, “Tarımsal işbirliğimizin, ekonomik işbirliğimizi geliştireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade de dünyada kendisinden en çok söz ettiren ülkenin Türkiye olduğunu belirterek tarımsal işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. – Ankara
Ankara Haber Ajansı

aa Tarımda Hedef Güney Amerika

Bir yanıt yazın