Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı Projesi

Emniyet Genel Müdürlüğü, “Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı Projesi” başlattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, “Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı Projesi” başlattı. Proje ile sürücülerin karayolunu en çok kullanan tarım araçlarının sebep oldukları trafik kazalarının azaltılması amaçlanıyor.

2020 yılına kadar trafik kazalarından kaynaklanan ölümleri yüzde 50 oranında azaltma hedefiyle hazırlanan ‘Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı’nda, Tarımsal faaliyetlerin arttığı dönemlerde tarım araçlarının daha güvenli kullanımı konusunda gerekli tedbirlerin alınması hedefi konuldu.

Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliğinde ‘Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı Projesi’nin lansmanı Konya’da gerçekleştirildi.

2013-2014 yıllarında ülke genelinde yaygınlaştırılması planlanan ‘Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı Projesi’ ile başta traktörler olmak üzere karayolunu en çok kullanan tarım araçlarının kullanıcılarının trafik kuralları hakkında bilgilendirilmesi, güvenli sürüş tekniklerinin benimsetilmesi, doğru kullanımla tarımsal işlerin güvenli yapılmasının sağlanması, bu araçları kullananların aracı daha iyi tanıması, benimsemesi ve sosyal yaşamına dahil etmesinin sağlanması, sürücülerin karayolunu en çok kullanan tarım araçlarının sebep oldukları trafik kazalarının azaltılması amaçlanıyor.

Cihan Haber Ajansı
traktör Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı Projesi

Bir yanıt yazın