Mandarin

Deniz balıkları fiyatlarına oranla uygun bir fiyatta bulunan her hobicinin ısrarla bakmak istediği balık türlerindendir,bakımında tek problem yem seçmesidir bu yüzden aynı türden yem sever balıklarla bulunmamalı yani rakipleri fazla olmamalıdır.Son derece uysal bir balık türüdür Anavatanı batı pasifiktir. Akvaryumda kendiliğinden türeyen (Zamanla) Pod adı verilen minik kabuklu ile, artemi ve diğer minik kabuklular ile beslenir. Mandarin alınmadan önce yeterli şartların sağlanması koşulu pod lara bağlıdır diyebiliriz.
Akvaryumda genelde sakin bir canlıdır ancak kendi türlerine karşı agresif olabilir bu yüzden ya tek ya da eşiyle birlikte bakılmalıdır.
Mandarinlerde üreme ,erkek dişiden daha süslüdür renk olarak,Dorsal yüzgeçleri daha uzundur.Balıklar kurlaşmanın ardından yumurtaları dökerler ancak kuluçka bakımı yapmazlar yumurtlama bittikten sonra yumurtları terk ederler ,bu süreçte yumurtaların balıklar tarafından yenmemesine ve arıtmaların çekmemesine dikkat edilmesi gerekir.18 saat içinde larva haline gelen yumurtalar 2 hafta içinde kumlarda görünürler.
Mandarinler orta derecede bir ışık ve 1.023 tuzluluk oranı ve 24-26 derecede sıcaklık mandarinler için uygun olan şartlardır.
Mandarinler en fazla 10 cm büyürler ve reef uyumlu olmaları akvaryum için artı bir değerdir.

Mandarin-fish Mandarin

Bir yanıt yazın