Köpeklerde Öksürük

Sık bulaşan hastalıklardan biridir ve hemen her köpek sahibi şahit olmuştur denebilir.Öksürüğün birçok nedeni vardır bunları ölümcül olanları akciğerlerin iflasıyla özellikle yavruları ölüme kadar götürebilir.

Her yaşta ,aşısız köpekte görülebilen, alt solunum yollarını tahrib eden viral bulaşıcı bir hastalık olup hava-solunum yoluyla kolayca bulaşabilir.
İlk bulgu genelde öksürüktür hayvana uzun süren bir rahatsızlık verir hareketli canlılarda ya da egzersizler sırasında daha da şiddetlenir.
Ateş varlığı değişkendir her zaman görülmez bunu yanı sıra burun akıntısı varsa ateş 40 derece ye kadar yükselir,genç köpeklerde daha sık karşılaşılan bir durumdur.
Tedavisinde aşılama kesinlikle yapılmalı ve hastalık geçtikten sonra bile iki hafta düzenli olarak kullanılmalıdır.
iki tip tedavi yöntemi vardır eğer köpeğin hastalığı hafif seyrediyorsa nezle tedavisinin aynısı uygulanır.
Hastalık ılımlı da olsa,çok hafif de seyretse etrafa bulaştırıcılık oranı şiddetliyle aynı orandadır. Çoğu zaman, prednisone öksürüğün şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olmak ve köpeğin rahat etmesini sağlamak için uygulanabilir. Ayrıca, Bronchodilatörler (aminophylline gibi) ya da öksürük kesici ilaçlar da kullanılabilir.

Daha ciddi durumlarda (komplike olmuş vakalarda), köpek yemek yemiyorsa, ateş yükselmişse ve pneumoni belirtileri mevcutsa antibiyotik tedavisi yapılmalıdır.Bu durumda çoğunlukla tetracycline ya da trimethoprim-sulfa grubu antibiyotikler seçilebilir. Steroidler ya da öksürük kesici ilaçlar genellikle önerilmemektedir,çünkü immunosuppressive etki gösterirler. Bronchodilatorler (bronşları genişletici ilaçlar) ve aerosol tedavisi kullanılabilir. Orta ya da şiddetli vakalarda, klinikte veteriner hekim kontrolünde bakım gereklidir, oluşan pneumoni hemen ve etkin bir şekilde tedavi edilmez ise hayati tehlike söz konusudur.
tatli-kopek-boo-resimleri Köpeklerde Öksürük

Bir yanıt yazın