Kedilerde Tırmalama

Tırmalama kedilerin doğal yaşantılarından bir parça olarak hayatları boyunca taşıyacakları alışkanlıklardandır ve asla önüne geçilemez biraz olsun durdurulabilir belki eğitimlerle ancak kısa süre sonra yineleyecektir bu engellenemez zaten engellenmemelidirde ,eğer bu sizin hayvanseverliğinizin önüne geçebilecek bir durumsa asla kedi edinmemelisiniz zaten mobilyalarınız belki sevdiğiniz değerli eşyalarınız zarar görecektir kedi alırken bunu bilerek almalısınız.
Kediler tırmalamayı doğada bir çok nedenden ötürü yaparlar bazen iz bırakmak bazen yiyecek elde etmek bazende tırnakları için.Tırnakların düzenli olarak kesilmesi törpülenme değildir. Özellikle tırnakları kaplayan ve belirli sürelerle yenilenmesi gereken tırnak kılıflarından ancak bu şekilde kurtulabilirler. Bazen bu kılıflar acemi kedicilerce tırnak olarak algılanır ve kedimin tırnağı mı koptu diye yorumlanır. Gerçekte bu oluşum, tırnağı kaplayan bir kılıftır.
Tırmalamalardan kurtulmak için birkaç çözüm olabilecek şeyler vardır bunlar denenebilir;
Tırmalama ağacı alınması bir nebze olsun kedinizi rahatlatmanız açısından önemlidir.
Kedimiz doğal olarak sadece bizim özendirdiğimiz yeri değil, kendi daha önceden kullandığı ve sevdiği yerleri de tırmalamaya devam etmek isteyecektir,Sihirli çözümün anahtarı, koli bantlarıdır. Bunlar katlanarak çift taraflı yapışkan olması sağlanır. Özellikle şeffaf olanlar tercih edilmelidir. Tırmala için kullanılan yerin tam üstüne ve çevresine çift taraflı yapışkan yüzey bozulmadan bantları yapıştırınız. Kediniz vücuduna bir şey yapışmasından nefret eder. Uygulama tabiî ki sabır ister, evin birçok yerini bantlamanız gerekebilir ama en etkili ve zararsız yöntem budur.

kedi-tirmalamasi-f42c51 Kedilerde Tırmalama

Bir yanıt yazın