Kanarya Bakım Ve Beslenmesi

Kanaryalar, ispinoz kuşu, kardinal ve bıldırcın ile tane yem yiyenler grubunda yer alır. İspinoz kuşu, kanarya ve kardinal kuşları yaprak bitleri, taze karınca yavruları, un kurtlarından oluşan gıdalarla beslenirler.
Kanarya temel rasyonunu darı, keten tohumu, salatalık tohumu, haşhaş, iğne yapraklıların tohumu, Niger tohumu, kayın ağacı tohumu, kızılağaç tohumu, şalgam ve kendir-kenevir oluşturur. Tohumlardan oluşan diyetler yanında haşlanmış yumurta maması, yeşil sebze ve tatlı meyveler de verilir.

Kanaryalar çimlendirilmiş tohumları da severek tüketirler. Kuşyemi, darı, rapiska gibi bazı tohumlar çimlendirmeye oldukça uygundur. Kanaryalar yeşil yem olarak marul, salatalık, tere, karahindiba, ot, yarı olgunluktaki yabani ot tohumları, yapraklı ağaçların ve fundaların gonca ve tohumları ile meyve parçaları tüketirler.
Kanaryalar Nisan-Mayıs aylarında çiftleşme dönemine girerler. Yumurtadan 14. günde çıkan yavrular kısa sürede kendilerini toplar. Dişi yavrularını ağızlarından besler. Kenevir to

humu, karma yem, irmik, haşhaş tohumu özellikle verilebilecek yemlerdir. Suları günlük ve temiz olmalıdır.

Bir yanıt yazın