Çin Aslanı – Chow Chow

Görünümü sayesinde hayvan severler arasında ün kazanmış,sokakta gezdiğinde dikkatleri üzerine toplayan ve evlerde kendi boyutlarındaki köpeklerden daha az hareketli olmaları nedeniyle de tercih edilen köpek türlerindendir.
Chow Chowların ana yurdu ismininde bazen anıldığı gibi Çin dir.Çin aslanı olarak da bilinmelerinin yeri çıkış yerlerinin burası olmasıdır.
Bu köpek türü yüzyıllardır  Çinde bir çok amaç için kullanılmaktadır ,bazen avlanmak için bazen araba çekicisi olarak kullanılsa da hala bugün bile en çok kullanıldığı yer çin mutfaklarıdır.Çin de eti sıkça tüketilmekte derisinden de faydalanılmaktadır.
Günümüzde Avrupa ve Amerika da ev köpekleri olarak dağılımı geniş coğrafyalarda bulunmaktadır,koruma ev aile köpekleri olarak varlığını devam ettirmektedir.
En belirgin özellikleri ağızlarında siyahımsı olan dilleri ve ona sanki bir sopa üzerinde yürüyormuş görünümü veren arka bacaklarıdır.
Kalın derisinden dolayı sıcağa karşı duyarlıdır bu yüzden serin yerlerde dışarıda yaşayabilir.
Egzersiz ihtiyacı azdır bu yüzden evlerde kolaylıkla bakılır ancak tüylerinin sıklığı ve tüy değiştirme dönemlerinde bolca tüy  dökmesi nedeniyle sık temizlik tüylerinin taranması tüy kontrolü gereklidir.
Chow Chow genellikle uslu olmasına rağmen aksi ve koruyucuda olabilen bir köpektir. Dediğim dedik, ciddi ve oldukça bağımsızdır. İnatçılık derecesinde kararlı olabilirler.

Genellikle tek kişiye bağlanır. Aile üyelerine mesafeli davransa da onlara çok sadıktır. Yabancılarca zorlanırsa saldırganlaşabilir. Bu dominant ırk yine dominant bir sahibe gereksinim duyar. Bu ırkın sahibi doğal olarak tutarlı ve sakin biri olmalıdır. Bu tür biriyle Chow Chow gerçek karakterini bulur.
Ortalama ömrü 8 ile 12 yıl arasında değişebilmekteyeken ortalama kiloları 30 kiloya kadar çıkabilemektedir.

chow_chow_1254615129 Çin Aslanı - Chow Chow

Bir yanıt yazın