Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme

Muhabbet kuşları olgunluğa eriştiklerinde tüm canlılar gibi nesillerini devam ettirmek için hemen üreme faaliyetlerine girişirler ,doğal ortamlarında üreme şartlarını doğal şartlar ,kuraklık ,sıcaklık gibi etmenler etkilerken evcil muhabbet kuşlarında üremeyi etkileyen faktörler değişmekte kuraklığın yağmurun yerini bakım koşulları almaktadır.
Kuşlar kendilerini iyi hissettikleri an üreme faaliyetlerine başlarlar. Dişi erkek ile anlaştıktan sonra ilk iş yuva hazırlığıdır ,  kafeslerine eklediğimiz yapay yuvalar sayesinde kendilerine güzel bir üreme yeri bulduğunu düşünen kuşlarımız birkaç kere kontrol ettikten sonra hem sığınabilecekleri hem üreyebilecekleri bir yer buldukları umuduyla sık sık girip çıkacaklardır. Bu zamanlarda fazla rahatsızlık vermemek yuva içerisinde çevreyi görmeyen kuşlar için iyi olacaktır korkup ürküp bir daha girmemelerine sebep olmamak için mümkün olduğunda uzak durmak en iyisidir.
Dişi bu dönemde sık sık yuva içerisine girip çıkacak bir zaman sonra artık yuva içerisinde geçen zamanlarını uzatacaktır bu dönem yuva kızdırma diye bilinir  . Çiftleşme yaklaştıkça bu süre bir kaç saate  kadar uzayacaktır. Bu süreçte erkek dişiyi beslemek adına bazen yuva içine girecek kendi de orda uzun süreler kalacaktır.
Yuvalık kızdırma sonrası dişi vücudunda değişmeler meydana gelecek yumurta döllenmeye hazır hale gelecektir .
Çiftleşme genelde günde birkaç kez tekrarlanır , dişi genelde yuvalıktan sadece su içmek tuvalet ihtiyacını gidermek ve çiftleşmek için çıkar bu süreçte ,yem ihtiyacını erkek dişiye kusarak giderir, dişi  yuvalığa yakın bir tünekte kanatlarını aşağıya indirip çiftleşme pozisyonunu aldıktan sonra erkek üzerine çıkar ve çiftleşme başlar. yumurtlama bitene kadar bu süreç günlerce devam edecektir. Her yumurta iki günde bir gelecektir, ortalama dört yumurta yumurtlarlar , kuşun beslenme ve genetik özelliklerine göre bu sayı on ‘ u bile bulabilir rahatlıkla.  Yumurtlama süresince çiftleşme devam eder.

iftleşme-1 Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme

Bir yanıt yazın