Kulak Küpesi Olmayan Hayvanlara Sevk Yasağı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Yozgat İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, sağlık raporu ve kulak küpesi olmayan hayvanların sevkinin ve pazara girişinin yasak olduğunu söyledi.

Besicilerin hayvan sevkıyatları sırasında mağdur olmamaları için gerekli belgeleri yanında bulundurmaları gerektiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Yozgat İl Müdürü Özdemir, “Besicilerimizin ilk önce dikkat etmesi gereken husus hayvan hareketleri sırasında hareket için veteriner sağlık raporunu alması gerekiyor. Bunun için bizim arkadaşlarımız yerinde gidip bakıyorlar orada hayvanımızın kaydı varsa kayıtlı ise kulak küpesi varsa o şekilde sevki yapılıyor. Aksi takdirde kaydı ve kulak küpesi olmayan hayvanlar pazara giremeyecek ve hayvan hareketi ve sevki yapılamayacak. Çiftlilerimizin buna özenle dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

Hayvanların kulak küpesi düştü ise en kısa zamanda yeniden kulak küpesi çıkarttırıp çiftçilere ulaştırıldığını ifade eden Özdemir, “Kulak küpesi olmayan hiçbir hayvan sevk edilemeyecek yakalanırsa cezai müeyyide uygulanacak. Hayvanları sevki sırasında güvenlik güçleri ve pazara girişte veteriner hekimler gerekli kontrolleri yapacak. Bu sebeple kurbanlık sevkıyatı yapacak çiftçilerimizin mağdur olmamaları için eksiklerini tamamlamalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Haber İHA

kurban Kulak Küpesi Olmayan Hayvanlara Sevk Yasağı

Bir yanıt yazın