Köpeklerin Diş Bakımları

Diş bakımları köpeklerde dikkatle yapılması gereken bakımlardan biridir, genç ve sağlıklı köpeklerin dişleri beyaz ,parlak ve diş taşları yoktur. Diş sağlıkları sadece köpeğin yaşıyla alakalı bir durum değil bakım ve beslenme durumuyla da yakından ilgilidir.Özellikle gelişim yaşlarında yeterli beslenip kalsiyum ihtiyacı karşılanmış bir köpeğin dişleri sağlıklı ve uzun ömürlü olur. Yetişkinlikte köpeğinizin diş sağlığını korumak için yapılması gereken ve eksik edilmemei gereken iri sığır kemiği hem diş taşlarını önleyecek hem yumuşak besinlerle oluşan çürümelerin önüne geçip dişleri güçlendirecek hem de diş aşınmalarının önüne geçecektir.
Dişler konusunda bilinmesi gereken önemli bir hususta diş sararması , ağız kokusu her zaman diş sağlığından ileri gelmez. Çoğu sindirim , mide rahatsızlıkları da kendini ağızda gösterir.
Dişlerde görülen önemli arızalar ve diş taşları için mutlaka bir veteriner doktora gitmek gerekir. Ancak, kirli ve sararmış dişler, sertçe bir bezi limon suyuna batırarak silmek veya hidrojen perokside batırılmış bezle ovmak suretiyle temizlenip beyazlatılabilir. Dişleri temizlemek amacıyla, kullandığımız türde diş fırçalarından da yararlanmak mümkündür.

diş-fırçası Köpeklerin Diş Bakımları

Bir yanıt yazın