İngiliz Setter

Mükemmel koku duyusu sayesinde av köpekleri arasındaki yerini almıştır.
İngiliz setter cana yakınlığı ve oynama isteğinin tükenmezliğiyle aileler içinde beslenir olmuştur özellikle çocuklarla vakit geçirmekten hoşlandığı için aileler içinde tercih nedenidir.
İsmini avı bulduğundan neredeyse oturma eğiliminde olduğundan almıştır.
Eğitim aşamasında özellikle tuvalet alışkanlığını kazandırmada sabırlı olunmalı cezalandırmamalı ama erken yaşta eğitimi için uğraşılmalıdır karakteri oturduğunda fazla tutucu olabilir ve sonradan kazandırması zordur.
Diğer av köpeklerinin çoğunluğunda olduğu gibi sezgileri kuvvetlidir bu yüzden bekçi köpeği olarak kullanılabilirler ancak korumada zayıf kalırlar.
İngiliz Setterler kendi başlarına eğlenmekten gezmekten de hoşlanırlar bu yüzden sık sık kaçma eğiliminde olabilirler.
Eğitimleri sırasında havlama eğitimleri de verilmelidir çünkü çok fazla havlarlar bu zamanla rahatsız edici bir duruma gelebilir.
Orta derecede tüy dökerler ,bu dönemlerde  beslenmesine dikkat edilmeli  ,avlardan sonra parmak araları temizlenmeli ve parmak arası tüyler kısa tutulmalı.
İngiliz Setterler isminden de anlaşıldığı gibi avı bulduğunda oturur vaziyete geçerler bu avdaki yeteneklerden biridir ancak en güçlü yeteneği mükemmelleşmiş koku alma duyusudur saatler önce geçmiş bir avın kokusunu alır hızlı çeviktirler ayrıca küçük bir eğitimle sahibiyle uyum içerisinde çalışırlar.
İngiliz Setterler aşırı hareketli canlılardır apartman hayatı için uygun değillerdir ,hareket ihtiyaçları karşılanmadığında inatçı ya da huysuzdurlar.

ing İngiliz Setter

Bir yanıt yazın