Zebra Ciklet

Orta amerika ve Kosta rika kökenlidir,yaşam şekilleri diğer cikletler gibidir sahiplendikleri bölgeyi koruma amaçlı saldırganlaşabilirler özellikle kendi türlerine karşı agresiftir.
Erkekler dişilere göre daha iridirler ve yaşlandıkça kafalarında şişlikleri büyür.
Cinsiyet ayrımı tecrübeliler için kolaydır erkekler kafa yapılarıyla ayrılırlar dişiler ise alt yapıları itibariyle hafif turunculuk bulunur bu turunculuk üreme zamanlarında daha koyu ve parlak bir hal alır.
Üremeleri diğer ciklet türlerine nazaran daha kolaydır diyebiliriz, eş tuttuktan bir süre sonra kendilerine  ait bir bölge ya da yuva tutarlar ve bulundukları bölgeyi temizlemeye başlar ,bu zamanlarda eşinmeye başladıklarından bitkiler için zararlıdırlar yuva temizleme işleri bittikten bir süre sonra dişi yumurtlarını dizer ve erkek yumurtaları dölledikten sonra  yuumurtaların başında nöbet tutmaya başlarlar.bir hafta gibi bir süre sonunda yumurtalar çıkmaya başlar yavrular ilk birkaç gün yüzemezler.
Erkekler yavruların büyüme aşamasında bazı zamanlar agresif olup yavruları yiyebilirler bu zamanlara sık sık rahatsız edilmeden kontrol edilmeli ya da erkek akvaryumda çıkarılmalıdır.

sıcaklık  20 -30 derece arasındadır.
zebra3_299 Zebra Ciklet

Bir yanıt yazın