Siyah Arı

Siyah arının diğer bir adı da esmer arıdır Dünyanın her tarafında görülmekle birlikte Avrupa ülkelerinde yaygındır Birçok arı ırkı ile melezleme yapılarak verimi yüksek hatlar elde edilmiştir

Yapı olarak iri yapılı arı türleri olarak bilinir Karın altı halkalarında sarı noktalar mevcuttur vücutları uzun ve seyrek kıllarla kaplıdır Erkek arılardaki kıllar koyu kahverengi olup, nadirde olsa siyah kılda görülebilir.
Siyah arı, dili kısa olduğundan tohumlu bitki nektarından fazla yararlanamadığı için bazı yerlerde tercih edilmezler Daha ziyade fundalık bitki örtüsü bulunan yerlerde çok çalışkan bir arıdır.
Siyah arı, kışa dayanıklı olduğundan kışı sert geçen yerlerde tercih edilmektedir.
Siyah bal arısının oğul vermesi zayıftır Yavru verimleri fazla değildir Gelişmeleri zayıftır Yavru yerlerinde çok miktarda bal tutarlar Açlıktan ölme ihtimali zayıftır Çok tutumlu bir arı türleri sınıfındandır.
Siyah bal arıları üstün bir yaşama gücüne sahiptir Çok sinirli yapıya sahip olmaları saldırgan olduklarının bir göstergesidir Toplu olarak düşmanlarına saldırma eğilimi mevcuttur Kovandan kaçma riskleri vardır Siyah arı yavru hastalıklarına ve bal mumu güvelerine karşı hassas olan arı türleri olarak bilinir.

siyah Siyah Arı

Bir yanıt yazın