Rottweiler

Almanyanın Rottweiler şehrinden ismini alan bu köpek türünün tarihi Roma dönemine kadar dayanır,dönemin askerleri,esnafları,çobanları her zaman mallarını bazende canlarını bu köpek türüne emanet etmişlerdir.
Bir dönemin polis köpekleri olarakta kullanılmışlardır.

Yavrularının ilk yedi ile on günü arasında gözleri kapalıdır,Kilo artışları ilk haftadan sonra aşırı derecede hızla artar ,Genelde 3-4 haftalık iken katı mamayla tanışır bu dönemlerde de anne sütünü bıraksada genelde 6 haftalık olduğunda bırakırlar.Bu dönemde yavruları günlük üç öğün beslenmesi gerekir 4 aylık olduğunda öğün ikiye düşürülebilir.Aşırı derecede beslenmesi doğru değildir eğer gelişimi normalse aşırı yiyecekten kaçınınız.
Erişkin köpeklerde farklı bir durum yoksa üreme dönemi,hastalık gibi normal kiloları kaburgaları bakışla görünmeyecek ancak elle yoklandığında hissedilebilecek kiloda olmaları gerekir.Aşırı kiloya sahip köpeklerde sağlık sorunları başgösterebilir.
Çoğu köpek sahibi çikolata ,tatlı gibi yiyeceklerin hayvanlar için zararlı olduğunu bilirler ancak soğan ve pırasa gibi türlerin köpekler için öldürücü olduğunu bilmezler. 25 gr bir soğan 10 kiloluk bir köpeği hasa edebilir.
Soğan dışında verilen küflenmiş yiyecekler alerji,elma solunum güçlüğü,kiraz çekirdekleri kusma,tütün kalp atışlarının hızlanmasına neden olur.Verilmemesi gereken diğer besinler şunlardır ;bebek maması,kedi maması,üzüm,kuruüzüm,fındık ,ceviz,mantar,taze fasülye.
Rottweiler da 42 adet diş bulunur,22 alt çenede  20 si üst çenededir.

Rottweiler ırkı ilk bakışta gelişmiş kasları ile verdiği güçlü görünümü,güçlü çene kasları, sert bakışları ve savaşçı görünümü ile oldukça deneyimli bir eğitmene veya üreticiye bile korku vermektedir.Köpeğin karakteri ve bir adım sonra neler yapabileceği, yatık kulağı ve kesik kuyruğu nedeni ile tahmin edilmesini güçleştirmektedir.Bu yüzden herkesin kuşku ile yaklaştığı bir ırk olduğu tartışmasız gerçektir

Rottweiler gelişmiş zekası,eğitilebilirliği ve kabiliyeti ile başarılı bir polis köpeği,rehber köpek,iz takip köpeği,arama&kurtarma köpeği,koruma köpeği,terapi köpeği ve iyi bir aile köpeği olma gibi özellikleri ile kendisini kabul ettirmiştir.
rottweiler_2 Rottweiler

Bir yanıt yazın