Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökümü

Doğada yaşayan her hayvan mevsim geçişlerinde ,stres altında ya da büyüme aşamalarında deri ve tüy değiştirir.
Muhabbet kuşları da bazı zamanlarda tüy değişimlerine maruz kalırlar bu sürenin uzunluğu kısalığı çevresel etkenlerle birlikte beslenme ve ,yaş ve hastalıklarla da doğrudan ilintilidir.
Yavru muhabbet kuşlarında ilk tüy dökümü derilerinin çıplak kalarak neredeyse tekrar tüylenene kadar oluşan süreçtir ve birkaç gün içinde herhangibir hastalık olmadığı sürece kapanır.
Genelde ilk tüy değişmi yavruların 3-7 aylık bir zaman diliminde yer alır.İlk tüy değişimi sonrası kuş neredeyse tanınamayacak kadar güzelleşir.

Düzenli tüy dökümü kanat kuyruk ve gövde dökülmesi şeklindedir.Tüy değiştiren kuşlarında uçmalarında herhangi bir problem görülmez ancak bu dönemde  kuşların huyları inanılmaz derecede değişir, durgunlaşırlar ,beslenmeleri yavaşlar daha agresif olurlar.Tüy dökme sırasında büyük kuşlar daha hareketsizdir.
Tüy değişimi döneminde kuşların beslenmeleri vitaminlerle minareller açısından zengin yiyeceklerle desteklenmeli örneğin salatalık dilimleri gibi ek besinler verilmeli ve daha az rahatsızlık verilmelidir.

muhabbetmuhabbet_kusu_tuy_dokumu_1

Bir cevap yazın