Kedilerde Tırnak Kesimi

Kedilerimizin tırnakları evde, doğadaki hayvanlar gibi sürekli sürtünme halinde olmadığı için uzar . Bu uzama sonucunda hem kendine hem bize zarar vermeye başlar.
Uzayan tırnaklar zamanla içe doğru batmaya başlar bu da patilerinde bir çok rahatsızlığı beraberinde getirir.Kedinin yaşı ilerledikçe bu durum daha da sıklaşır.
Genç kedilerde ise yerlerinde duramadıkları için enerjileriyle hem bizlere hem de mobilyalara zarar vermeye başlarlar.
Tırnak kesimi özel olarak satılan tırnak makaslarıyla yapılmalı ve ayda bir kez düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır.
Bunu daha küçükken kedimiz alıştırmalar yaparak büyüdüğünde sorun olmayacak duruma gelene kadar eğitimini vermeliyiz.
Kedimizi sık sık kucağımıza alıp patileriyle oynamalı patilerine dokunmalıyız.Kediler  tırnakları içeri doğru gizli canlılardandır kedigillerin tamanında böyledir avlanırken,yerler kayganken ya da kendilerini savunurken dışarı çıkarırlar bu yüzden patilerini okşarken yavaş yavaş bastırdığımızda tırnakları ortaya çıkacaktır bir süre bunun onun için can sıkıcı bir durum olmadığını göstermeye çalışın bu duruma alışsın ,bastırdığınızda gördüğünüz tırnakta beyaz renkli kısım kesilecek alandır pembe kısımsa yaklaşmamanız gereken yerdir burdan sonrasını kestiğinizde canı acıyıp kanamaya başlayacaktır bu durum istenmeyen sonuçlar doğurabilir.
Kesme bir hamlede ve hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Sonrasında bir şey olmamış gibi kedinizi sevin ve onu ödüllendirin. Bu işlem kedimiz hafif uykulu iken daha rahat icra edilebilir. Tüm tırnakları aynı gün (özellikle yeni başlayanlar için) kesmek gerekmez. Arka ayak tırnakları daha az uzadığı için 2-3 ayda bir kesilebilir

KonuMerak_Kedi_20Kedi-Tırnak-Kesimi-360x190

Bir cevap yazın