Kuşlarda Yumurta Tıkanması

Yumurta tıkanması kuşlarımızın başına gelebilecek en riskli sorunlardan biridir erken fark edilmezse kısa zamanda kuşun ölümüne neden olur,yumurta tıkanmasının bir çok nedeni vardır bunlar ;
küçük cinsler,muhabbet kuşu,kanarya hint bülbülü gibi kuşlarda görülme olasılı fazladır,
ilginç bir şekilde sahibine aşırı düşkün tek yaşayan kuşlarda daha fazladır.
Kuluçka sayısının fazla olması kuşun dinlendirilmeden bir sonraki kuluçka için yumurtlamaya başlaması
kuşların yaşı,ilk kez kuluçkaya hazırlanan kuşlarda yumurta tıkanması daha sık görülür
kötü beslenme,bir çok vitamine ihtiyaç duyan kuşların eksik vitamin alması sonucu da oluşan bir hastalıktır.
yumurta anormallikleri,oluşan yumurtanın şekil bozuklukları veya içeride ters dönmesi de neden olabilir.
Kalıtım,bu hastalık genetik yollarla yavrusuna geçebilir.

Belirtileri şunlardır;
karında gerginlik,
kuyrukta aşağı yukarı sallama,
kuşun dışkılık bölgesinde gözle görülür şekilde şişkinlik,sarkma
stres
iştahda azalma

nasıl anlaşılır;normalde üreticiler çok kolaylıkla tespit ederler ancak yeni başlayanlar için sorun büyüktür en hızlı şekilde bir üreticiden ya da veteriner hekimden tıbbi yardım alınması gerekir.

Tedavisi;
yumurtanın tıkanma zamanına şekline göre tedavisi değişebilir.
eğer yeni fark edildiyse yapılabilecek olanlar,
ortam derecesinin artırılması 30-35 dereceye çıkartılmalı,
dışkılık bölümü yağlanmalı
nemin yükseltilmesi
sıvı miktarının artırılması
Oksitosin veya arjinin vasotosin enjeksiyonu ya da prostaglandin jeli uygulaması. Bu ilaçlı tedaviler, üreme sistemindeki kaslarda kasılmaya neden olarak yumurtanın geçişini kolaylaştırabilir. Ancak bu ilaçlar, üreme sisteminde herhangi bir engel mevcutsa kullanılmamalıdır.
Eğer tıkanan yer yakınsa çıkış bölümüne gözle görülebilecek kadar bir iğn yardımıyla boşlatılıp geçişi kolaylaştırılabilir ancak bu riskli bir uygulamadır.
Önlemleri;
yaşları küçük kuşları üretimden kaçınmalı ,üretim sonraları dinlendirmeli ve yumurta tıkanması geçiren kuşun üretimi engellenmeli.

dpej3r

Hint Bülbüllerinde Yumurta Tıkanması

Daha önce hiç yumurtlamamış genç yada yaşlı dişi kuşlarda görülür ancak normal kuşlarda da görülmez diye bir şey yoktur. Sorun; oluşmuş veya tam oluşmamış yumurtayı kuşun geçirememesidir.
nedenler:kalsiyum eksikliği , soğuk , stres ,  aşırı yumurtlama
Belirtileri:kuş klasik hasta görüntüsü taşır çok çok az yemek yer çok küçük miktarda dışkılar tüneyemez kafesin tabanında oturur denge kaybı olur sürekli eğilir ve kanatlarını hafif aşağıda tutar.
TEDAVİ:kuş ayrı bir kafese alınmalı mümkün olduğunca sıcak ve sakin bir ortam sağlanmalı ve ağızdan damla sıvı kalsiyum verilmelidir.
önlemleri:bu rahatsızlığı engellemek için iyi bir diyet sağlanmalı kuş yeminin yanı sıra yeşillik+meyve yumurta ve kalsiyum sağlanmalı birde yeterli erişkinliğe ulaşmadan kuşların çiftleşmesi engellenmelidir,sıvı kalsiyum bulunmadığı zaman çoğu kuşçu popoya zeytinyağı damlatarak tedavi etmektedir ancak yumurta geçtikten sonra kuşun poposu temizlenmelidir. Unutulmamalıdır ki yumurta tıkanması ilk 48 saat içinde sonuç sağlanmazsa öldürücüdür.

Üretim için yeterli yaş nedir?
Maalesef çoğu zaman satın aldığımızın kuşları yaşı hakkında bir bilgiye sahip olamıyoruz,ve hemen üremelerini istiyoruz ancak kuşlar bir ihtimal çok genç hatta çok yaşlı olabilirler. Deneyimli üreticiler her zaman genç kuşların üremesi için 9 ayı doldurmalarını desteklerler ve tabiki bu farklı cinslerde değişiklik göstermektedir. Genel olarak genç erkek kuşlar 3-4 ay gibi bir zaman aralığında yani erişkin tüylerine geçtiği zaman üremeye hazır olabilmektedirler, ancak buradaki kritik nokta dişilerdir,erkek kuşlardan her zaman daha narin ve daha kırılgan olan dişiler ortalama 6-9 ay içinde yumurta bırakacak hale gelirler ancak çift olmayan dişilerin 18 ay yada 2 sene hiç yumurtlamadığı görülebilir hatta 2-3 aylık dişiler bile yumurta bırakabilir.

tıkanma