Tavşan Hastalıkları – İltihaplanma

Tavşanların bağırsaklarının herhangi bir bölümünde meydana gelen iltihaplanmalara Enteritis adı verilir.Genelde öldürücü etkiye sahip bu hastalık türünde genel bakım şartlarının etken olduğu düşünülsede kesin olarak neden olduğu bilinmemektedir.
Büyük ya da yavru tavşanların ölümüne neden olan bu hastalık türü tavşanlarda iki şekilde görünmektedir.Baglamlı(sümüklü) ve kanlı olarak görülür,sümüklü olan daha tehlikeli olduğu görülmüştür.
6 haftalık olup sütten kesilen her canlı bu hastalığa yakalanma olasılığına sahiptir.
Belirtileri; genelde iştahta azalma olmuştur

Tavşanın tüyleri dikleşmiş veya sertleşmiştir
Vücut sıcaklığı hissedilen ölçüde değişmiştir.Belirtileri gösteren hasta en kısa sürede veterinere götürülmelidir.

yavru-tavsan-bakimi

Tavşanların bağırsaklarının herhangi bir bölümünde meydana gelen iltihaplanmalara Enteritis adı verilir.Kaynak Linki : http://tavsanlar.net/tavsan-hastaliklari-ve-tedavisi/tavsanlarda-bagirsak-iltihabi-enteritis-hastaligi

Ayak Abseleri Hastalığı

Tedavisi oldukça zor olan bu hastalık üreticilerin de sık karşılaştıkları genellikle bakım şartlarına göre daha da ağırlaşan ya da hafif seyreden bir hastalıktır.
Kronik abseler genelde arka ayaklarda görülür ve zamanla zamanla deriler kalınlaşarak uyuza neden olur ,bağlar zayıflar.
Enfeksiyonun diğer kötü yanı ise hastalık gizli seyreder ve  ağrılı kanamalara neden olabilir.
Bu durumlarda kafes tabanın da kötü olması yan enfeksiyon rahatsızlıklarının ilerlemesine ve daha sonra eklemlere kadar ilerlemesine neden olur.
Bu yüzden tel ve ızgara sistemi kullanılan üretimhanelerde bu hastalık sık karşılaşılan bir durumdur.
Ağır ırktan tavşanlar bu durumları daha sık ve ağır olarak görürler.
korunmada ; orta ağırlıktan hayvanlar tercih edilmeli,kafes telleri daha kalın olmalı ve hijden sık aralıklarla sağlanmalı.
tedavide; Hergün veya iki gün aralıklarla iyot, parafin yağı veya permanganant ile dezenfekte edilmelidir. Permanganant ve iyodun mantarlara karşı etkilerinden boylece yararlanılmış olmaktadır. Antibıyotık tedavisi çok uzun ve pahalı olduğu için tercih edilmemektedir. Abseler ön tarafta veya cerahat toplamış ise bu tür hayvanlar sürüden uzaklaştırılmalıdır.

meraklı-tavşan-b3015

Tavşanlarda Uyuz Hastalığı

Tüm hayvanlarda görülen uyuz hastalığı tavşanlarda sık görülen hastalıklardandır.Özellikle kulaklarda çok sık görülür ve hastalık çok uzun süreli olup kulak içine akıntılar görülür.
Derilerde görülen uyuz hastalıkları ise daha az yaygındır ve dudaklarda başlayıp gözlere başa ön ayaklara ve zamanla tüm vücuda yayılır.
Deri kurur, açık kısımları ve deride döküntüler başlar, sonuçta kılllar dökülür. Deri uyuzunda da tedavi kulakta olduğu gibidir.
Tedavisinde Gliserin, iyotlu yağ veya kresıl de  kullanılabilmektedir.Tedavide zarar gören kulağın tamamına uygulama yapılmalıdır. Tavşanlar bu ilaçlar kullanılırken tek olarak barındırılmalıdır.
Tedavi süresince yerde yetıştirmede altlık sık sık değıştirilmelidir.

images