Tavşan Avı

Hızı ,zekası ve kurnazlığıyla zor sayılan avlardan olan tavşan avı genelde macera sever avcıların tercihleri arasındadır.
Tavşan yaratılışından sahip olduğu özellikleri çok iyi kullanır,göz yapıları kulaklarının  yetenekleriyle buluştuğunda neredeyse 360 derecelik bir görme yapısına sahip olur,arka ayaklarından kısa yaratılmış olan ön bacakları sayesinde özellikle yokuş yukarı beklenmedik bir hıza kavuşur ve kaçarlar.
Tavşanın  erkeğiyle dişisi arasında göze batar derecede pek fark yoktur,yakından incelendiğinde dişilerin kafa yapılarının erkeğe göre daha küçük olduğu pek fark olmasa da belli olur,ayrıca erkek dişiye nazaran biraz daha dik durur ve kuyruğu biraz daha diktir.Erkek tavşan dişiye göre biraz daha ürkektir insan ve köpek sesine.Yetişkin bir tavşanda ortalama boy 60 ile 70 cm arasında değişir.Ağırlığı ortalama 2.-2,5 kilogram arasında değişkenlik gösterir.Tavşanlarda üreme yılın çok erken zamanlarında başlar ılıman geçen iklim ve şartlarda ise neredeyse hiç kesintiye uğramaz.30 gün arayla yavru yapabilme becerisine sahiptir yavrular kısa zamanda annelerini terk edip kendi başlarına yaşamaya başlarlar,ortalama ömürleri7-8 yıldır .
Tavşan düz bir alanda avlanacaksa iyi bir ferma köpeğe ihtiyaç vardır,bu durumda köpek çalıları bilhassa o dönem ekilmemiş tarım arazilerini iyice araması lazımdır.Havanın sıcak ya da soğuk olmasına göre tavşan yatacağı yeri değiştirir, tavşan avında mevsime bağlı olarak 7-6-5-4 numara saçma kullanılır.
bayagi-tavsan

Tavşanlar Ne Yer

Her ne kadar klasik bilinen şey tavşanların Havuç düşkünü bir canlı olduklarıysa da bu aslında pek doğru değildir ,tavşanlar obur canlılardır her besini severek tüketebilirler tavşanların genellikle havuca büyük bir düşkünlüğü olmadığını ve çok fazla havucun da içinde bulunan yüksek şeker yüzünden tavşanlar için zararlı olabileceği bugün artık daha iyi biliniyor. İki günde bir adet veya her gün yarım havuç verilmesinde bir sakınca yoktur.
Büyük bir tavşan için örnek menü:
– Sınırsız saman ve kuru ot
– 2 avuç kuru mama
– İki avuç kuru ot (yonca yaprağı)
– Yeşil yapraklar (maydanoz, dereotu, roka)
– Sebze (yeşil fasülye, lahana, brüksel lahanası, salatalık, enginar yaprağı, marul)
– Yarım havuç
Su

Yeşillikler:
Tavşanlar tamamen ot-oburdurlar ve yeşil olan her şeyi yerler: Dereotu, maydanoz, salatalık, salata, lahana, enginar ve karnabahar yaprakları, Brüksel lahanası ve yeşil fasulye gibi. Tavşanların da insanlar gibi damak zevkleri vardır, ve bazı yeşilleri sevip bazılarına burun kıvırabilirler. Yeşilliklerin ve sebzelerin fazla verilmesi durumunda ishal olabilecekleri unutmamak ve bunları mutlaka dengeli vermek gerekmektedir.

Samanın önemi:
Tavşan bakımı ile ilgili anahtar madde samandır. Tavşanların her zaman yaşadıkları yerde bol bol (tercihan sınırsız) saman bulunması gerekir. Çok kısa kesilmemiş, uzun samanların tavşan için bir çok faydası vardır: öncelikle sindirim sistemini mükemmel çalıştıran doğal bir gıdadır. Sert yapısından dolayı doğal bir diş bileyicisidir ve diş sağlığı için de son derece yararlıdır.
Saman dışında önemli bir gıda kuru otlardır. Bunlar yurtdışında çok yaygın olarak sıkıştırılmış olarak büyük paketlerde satılıyor (yan taraftaki resim). Bunlardan da günde iki avuç kadar vermenin yararı büyük. Bazı petshop’lardan kuru yonca yaprağı istetmek ve özel olarak getirmek mümkün. Kuru yonca yaprağı da özellikle hazım sorunu çeken tavşanlar için önerilen gıdadır.

Özellikle ishal olduklarında hazır gıda ve yeşilliği kesip saman+ot ile beslenmek genellikle tavşanın beslenme sorununu çözer ve normale döndürür.
Hazır ve kuru mamalar:
Kutu içinde satılan hazır tavşan mamaları mineral ve protein açısından zengin pelletler ve buğday, arpa gibi tohumların karışımdır, biraz hazır kuş yemlerini hatırlatırlar. Tavşanlar bu mamalarını çok severler ve günde bir, iki avuç bundan yiyebilirler. Bunlar besin açısından yüklü oldukları için fazlası tavşanı şişmanlatabilir.
Bunları bulunmadığı zaman kuru buğday veya arpa da verilebilir. Altınbaşak veya kepekli çubukları da severek tüketirler. Yine, bunların çok sınırlı miktarlarda verilmesi gerekir. 1-2 kilo arasında olan tavşanların alması gereken miktar 6 yemek kaşığı, yani 2 avuç kadardır.

Arada tatlı kaçamaklar için:
Arada ödül olarak badem, ceviz, meyve ve kurabiye parçaları verilebilir. Özellikle meyveyi çok severler ama çok fazla verilmesi durumunda zararlı olabilir. Hatta arada kendi yediğiniz kurabiyelerden bir parça bile verilebilir, çünkü tavşanlar buna bayılır, hatta vermezseniz aşırma eyleminde bulunabilirler. Ancak verilen miktar çok az olmalıdır ve sadece arada verilmelidir. Bir iki günde bir olmak üzere bir parça meyve, çok uzak parça kepekli kurabiye gibi.

Su:
Her canlının olduğu gibi tavşanların da temiz su içmeye ihtiyaçları vardır. Çok sık duyulan “suyu yediği sebzelerden alıyor nasılsa, su vermeye gerek yoktur” bilgisi kesinlikle yanlıştır, ve tavşanın ölümüne sebep olabilir. Tavşanların her gün kafeslerine veya yemek yedikleri alana su bırakılması gerekir.
Ufak not: Tavşanlar su kaplarını devirip oynamayı çok severler. Bu yüzden su kutusunu sabitlemeniz, devrilemeyecek özel bir kap veya pet shoplarda sayılan özel su haznelerinden alınması gerekebilir. Ama asla susuz bırakılmamalıdır!
masum_tavsan_67312731