AB’den Üreticiye İyi Haber

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’den ihraç edilen domatese uyguladığı kalıntı tahlili şartını kaldırdı.

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’den ihraç edilen domatese uyguladığı kalıntı tahlili şartını kaldırdı. AB, 25 Ocak 2010 tarihinden beri ilaç kalıntısı riski gerekçesiyle domates, biber, kabak ve armutta uygulamaya koyduğu kontrol amaçlı yüzde 10 sıklıkla tahlil zorunluluğunu domateste kaldırdı. 1 Ekim 2013 tarihi itibariyle Türkiye menşeli taze ve dondurulmuş domatesin AB’ye doğrudan girişine engel kalmadı. İhracatçılar, gelişmeyi Türk ürünlerinin temiz olduğunun AB tarafından tescillenmesi ve domatese iade-i itibar olarak değerlendiriyor. Türk ihracatçısı, bu uygulamadan dolayı yılda 20 milyon dolardan fazla para ödüyordu. Halihazırda Türkiye’den ihraç edilen 600 bin ton domatesin üçte biri AB ülkelerine gidiyor. Antalya İhracatçılar Birliği (AİB) Başkanı Mustafa Satıcı, bu gelişmeyle ihracatçının analiz külfeti ve zaman kaybından kurtulduğunu belirterek, “Bu aslında bir iade-i itibar. Zaten uygulama çok doğru değildi. AB, haksızlık yaparak domatese tarife dışı engel çıkarıyordu. Nitekim 2,5 yıl boyunca yapılan kontrollerle bu haklılığımız ispatlanmış oldu.” dedi.AB, 669/2009/EC sayılı yönetmelik kapsamında 25 Ocak 2010 tarihinden itibaren Türkiye’den ithal ettiği bazı tarım ürünlerine tahlil mecburiyeti getirmişti. Bu çerçevede domates ve biber, zirai ilaç kalıntısı riski sebebiyle AB’ye giriş kapısı olan Bulgaristan’da fiziki kontrole tabi tutuluyordu ancak AB Resmi Gazetesi’nin 26 Eylül 2013 tarihli nüshasında yayımlanan ve 1 Ekim 2013 tarihinde yürürlüğe giren 925/2013/EU sayılı komisyon yönetmeliği uyarınca Türkiye menşeli taze ve dondurulmuş domates ürünleri uygulama kapsamından çıkarıldı. Böylece yaş meyve ve sebze ihracatının en büyük sıkıntılarından biri de aşılmış oldu. Uygulama, özellikle domates ve biber ihracatını olumsuz etkiliyordu. Halen Türkiye’den Rusya’ya gönderilen her ürünü tahlil etime zorunluluğu bulunuyor.

‘DOMATES İHRACATI HIZLANACAK’

AB’nin uygulamayı kaldırmasını sektör adına sevindirici bulan AİB Başkanı Satıcı, “Uygulamanın kalkması için 2,5 yıl boyunca mücadele ettik. Hem Bulgaristan hem de AB’nin ilgili komisyonuyla defalarca toplantı yaptık, raporlar yazdık, şikayetlerde bulunduk. AB, sonunda bu haksız uygulamaya son verdi. Böylece ihracatçı, en azından analiz külfeti ve zaman kaybından kurtuldu. Uygulamanın kalkmasıyla domates ihracatının hızlanmasını bekliyoruz.” diye konuştu. Söz konusu ürünleri, hem Türkiye’de hem de AB’nin giriş kapısı olan Bulgaristan’da tahlil ettirdiklerini aktaran Satıcı, şunları kaydetti: “Ürünler, iki defa analizden geçiyordu. Bundan dolayı ürün yüklü araçlar, dört beş gün bekliyordu. Mücadele ederek bunu iki güne düşürdük. Bu konuda Bulgaristan’ın altyapısı zayıf olduğu için büyük sıkıntı yaşadık. Ayrıca analize yılda yaklaşık 20 milyon dolar para ödüyorduk .”

Bu gelişmenin, Türk ürünlerinin imajı açısından da önemli olduğunu vurgulayan Mustafa Satıcı, “İki defa analizden geçirilince, süpermarketler ve alıcı grupları ister istemez Türk ürünlerine soğuk bakıyordu. Halbuki domateste bildirimler binde 1 civarında. Bu oran, AB’nin üretici ülkelerine göre daha iyi. Şimdi bu karar, hem süpermarketleri hem de alıcı gruplarını rahatlattı. Bu gelişme aynı zamanda Türk domatesinin temiz olduğunun da bir göstergesidir.” ifadelerini kullandı. Satıcı, biberle ilgili bildirimlerin de olumlu yönde olduğunu, uygulamanın bu üründe de kalkmasını beklediklerini dile getirdi.

‘TÜRK ÜRÜNLERİNE GÜVEN ARTACAK’

Ege İhracatı Birlikleri Genel Koordinatörü ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Türkmenoğlu da uygulamanın, tahlil sonuçlarının iyi çıkması ve bildirimlerin az olması sebebiyle kaldırıldığını belirterek, “Analizlerin temiz çıkması, Türk ürünlerine güveni arttıracaktır. Bu da ihracata olumlu yansır. Özellikle domates ihracatı ivme kazanır.” dedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konuda hassas davrandığını aktaran Türkmenoğlu, “Son yıllarda kalıntı konusunda ciddi ilerleme kaydedildi. Üretici, bakanlığın ve ihracatçının baskısı sonucu AB standartlarına uygun üretim yapar hale geldi. Çiftçi bilinçlendi, artık pazara göre üretim yapıyor.” diye konuştu.
12-01-11-58747_1

Tarım İhracatımız Arttı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Son 8 aylık dönemde tarım ürünleri ihracatının yüzde 10.4 arttığını bildirdi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Son 8 aylık dönemde tarım ürünleri ihracatının yüzde 10.4 arttığını bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2013 yılı Ocak-Ağustos dönemi tarımsal ihracat rakamlarına ilişkin bir açıklama yaptı. Türkiye’nin son 10 yılda tarımsal ihracatta önemli başarılara imza attığının bildirildiği açıklamada, “2002 yılında 4 milyar dolar olan tarımsal ihracatımız 4 kat artarak 2012 yılında 16 milyar dolara ulaştı. Yine tarımsal ihracatın büyük çoğunluğunu oluşturan gıda maddeleri ihracatı yüzde 310’luk artışla 4 milyar 600 milyon dolardan 15 milyar dolara çıktı. İhracattaki artış 2013 yılı Ocak-Ağustos döneminde de devam ederek, 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 10.4 artarak 11 milyar 25 milyon dolara yükseldi” denildi.

Açıklamada, 2013 Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatında artış görülen ürün grupları ise şöyle sıralandı :

“Pamuk yüzde 14,1’lik artışla 1 milyar 266 milyon 873 bin dolara,

Hayvansal, bitkisel katı ve sıvı yağlar yüzde 21,9’luk artışla 979 milyon 638 bin dolara,

Hububat, un, nişasta veya süt müstahzarları; pastacılık ürünleri yüzde 26,4’lük artışla 966 milyon 225 bin dolara,

Şeker ve şeker mamulleri yüzde 29,5’lik artışla 424 milyon 82 bin dolara,

Etler ve yenilen sakatat yüzde 28,3’lük artışla 420 milyon 874 bin dolara,

Balıklar ve kabuklu hayvanlar yüzde 30,2’lık artışla 339 milyon 494 bin dolara,

Yağlı tohumlar ve meyveler yüzde 35,8’lik artışla 195 milyon 726 bin dolara,

Gıda sanayinin kalıntı ve döküntüleri ve kaba yemler yüzde 97,2’lik artışla 141 milyon 366 bin dolara,

Kahve, çay ve baharat yüzde 40,8’lik artışla 96 milyon 642 bin dolara yükseldi.” – ANKARA

İHA

Organik-tarım-yapanlara-destek-2