Tarımda Hedef Güney Amerika

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade ile iyi niyet protokolü imzaladı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade ile iyi niyet protokolü imzaladı Türkiye dünyanın önemli tarım merkezlerinden biri olan Brezilya ile tarımsal alanda işbirliği yapacak. Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade ile iyi niyet protokolü imzaladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Başkent Brasil’de taraflarca imzalanan törende Bakan Eker, Türkiye’nin biyoçeşitlilik konusunda dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu ve 4 milyon endemik bitki türü ile Avrupa kıtasının iki katından daha fazla endemik bitki türüne sahip olduğunu belirtti. Türkiye’nin dünyanın değişik ülkeleri ile tarımsal işbirliği konusunda ortak çalışma yaptığını ifade eden Bakan Eker, bu kez hedeflerinde geniş toprakları ve güçlü tarımsal ekonomisi bulunan Brezilya’nın olduğunu bildirdi.

Kısıtlı tarım alanlarına rağmen Türkiye’nin geçen yıl 62.5 milyar dolarlık tarımsal hasıla elde ettiğini vurgulayan Bakan Eker, büyük kıta ülkelerinden sonra tarımda Türkiye’nin en ön sıralarda geldiğini kaydetti. Brezilya’nın tarımsal alanda önemli başarılara imza attığına dikkat çeken Bakan Eker, bunda Ar-Ge faaliyetlerinin önemli katkısı olduğunu bildirdi.

-“TARIMSAL İŞBİRLİĞİMİZİN EKONOMİK İŞBİRLİĞİMİZİ GELİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM”-

Konuşmasında dünyanın iki önemli tarımsal üretim gücünü birleştirerek ortak işbirliği yapmak istediklerini belirten Bakan Eker, bu işbirliğinin küresel gıda güvenliği, güvenilir gıda üretimi, ekolojik denge ve tarımsal mekanizasyon alanlarına katkı sağlayacağını ifade etti. İki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin üst düzeyde olmasına rağmen mevcut tarımsal işbirliğinin alt seviyelerde olduğuna dikkat çeken Bakan Eker, “Tarımsal işbirliğimizin, ekonomik işbirliğimizi geliştireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade de dünyada kendisinden en çok söz ettiren ülkenin Türkiye olduğunu belirterek tarımsal işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. – Ankara
Ankara Haber Ajansı

aa

Tarım İhracatımız Arttı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Son 8 aylık dönemde tarım ürünleri ihracatının yüzde 10.4 arttığını bildirdi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Son 8 aylık dönemde tarım ürünleri ihracatının yüzde 10.4 arttığını bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2013 yılı Ocak-Ağustos dönemi tarımsal ihracat rakamlarına ilişkin bir açıklama yaptı. Türkiye’nin son 10 yılda tarımsal ihracatta önemli başarılara imza attığının bildirildiği açıklamada, “2002 yılında 4 milyar dolar olan tarımsal ihracatımız 4 kat artarak 2012 yılında 16 milyar dolara ulaştı. Yine tarımsal ihracatın büyük çoğunluğunu oluşturan gıda maddeleri ihracatı yüzde 310’luk artışla 4 milyar 600 milyon dolardan 15 milyar dolara çıktı. İhracattaki artış 2013 yılı Ocak-Ağustos döneminde de devam ederek, 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 10.4 artarak 11 milyar 25 milyon dolara yükseldi” denildi.

Açıklamada, 2013 Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatında artış görülen ürün grupları ise şöyle sıralandı :

“Pamuk yüzde 14,1’lik artışla 1 milyar 266 milyon 873 bin dolara,

Hayvansal, bitkisel katı ve sıvı yağlar yüzde 21,9’luk artışla 979 milyon 638 bin dolara,

Hububat, un, nişasta veya süt müstahzarları; pastacılık ürünleri yüzde 26,4’lük artışla 966 milyon 225 bin dolara,

Şeker ve şeker mamulleri yüzde 29,5’lik artışla 424 milyon 82 bin dolara,

Etler ve yenilen sakatat yüzde 28,3’lük artışla 420 milyon 874 bin dolara,

Balıklar ve kabuklu hayvanlar yüzde 30,2’lık artışla 339 milyon 494 bin dolara,

Yağlı tohumlar ve meyveler yüzde 35,8’lik artışla 195 milyon 726 bin dolara,

Gıda sanayinin kalıntı ve döküntüleri ve kaba yemler yüzde 97,2’lik artışla 141 milyon 366 bin dolara,

Kahve, çay ve baharat yüzde 40,8’lik artışla 96 milyon 642 bin dolara yükseldi.” – ANKARA

İHA

Organik-tarım-yapanlara-destek-2

2013 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ

2013 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ yürürlüğe girmiştir.
“2013 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” 20.07.2013 tarihli ve 28713 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır.