Bakanlıktan Kurban Bayramı Tedbirleri

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hayvan satıcı ve alıcılarının doğru bilgilendirilmesi için alınması gereken önlemleri açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hayvan satıcı ve alıcılarının doğru bilgilendirilmesi için alınması gereken önlemleri açıkladı.Bakanlıktan yapılan açıklamada, yaklaşan “Kurban Bayramı” nedeniyle kurbanlık hayvan satışı yapacak ve kurbanlık hayvan alacak vatandaşların doğru bilgilendirilmesi ve diğer yandan artacak olan yurtiçi hayvan hareketleriyle bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi amacıyla şu önlemlerin alınması istendi : Kurbanlık olarak alınacak küçükbaş ve büyükbaş hayvanların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan bilgisayar destekli veri tabanlarında kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin olmasına, ayrıca büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar için nakil belgesinin olmasına dikkat edilmelidir.

İller arası sevklerde hayvanların resmi veteriner hekim tarafından sağlık muayenesinden geçmiş olduğuna dair veteriner sağlık raporu bulunmalıdır. Hiçbir surette veteriner sağlık raporu bulunmayan hayvan satın alınmamalıdır. Veteriner sağlık raporu olmadan iller arası hayvan nakleden hayvan ve araç sahiplerine, bu hayvanların kesiminin yapıldığı kesimhane sahiplerine idari para cezası uygulanacağı bilinmelidir.

Hayvancılık işletmelerinden doğrudan yapılan satışlar hariç kurbanlık hayvanların; Kurban Hizmetleri Komisyonlarınca alınan kararlar doğrultusunda belirlenen kurbanlık hayvan satış yerlerinden ve özel kurbanlık kesimi yapılacak işletmelerden alınmasına dikkat edilmelidir.

Nakil esnasında hayvanların araçlara aşırı yüklenmemesine özen gösterilmeli, bu araçlarının hayvanların sağlıklı bir şekilde yolculuk süresince yem ve su ihtiyaçları karşılanmasına ve yeterli havalandırma şartlarına sahip olmasına dikkat edilmelidir. Hayvan nakillerinde kullanılan araçlar; nakil öncesinde ve nakil sonrasında mutlaka temizlenip, dezenfekte edilmelidir. Bu kurallara uymayan yetiştiricilerimize, kesim yerlerine ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanacağı unutulmamalıdır.

Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonunun önceden belirlediği kesim yerlerinde; köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesmeleri gerekmektedir. Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimine izin verilmeyecektir.

Kurban kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacaktır.

Kesilen kurban küçükbaş ise kulak küpeleri, büyükbaş ise kulak küpeleri ile birlikte pasaportları, eğer kesim sırasında görevli kişilere teslim edilmemiş ise, mutlaka Muhtarlıklara, Belediyelere veya İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine teslim edilmelidir. Böylece kesilen kurbanın bilgisayar destekli veri tabanından düşülmesi ve hayvan kayıt sisteminin güncellenmesi sağlanmış olacaktır.

2012 yılında kurban bayramında Türkiye genelinde toplam 785 bin 134 baş büyükbaş hayvan ve 1 milyon 976 bin 924 baş küçükbaş hayvan kesilmiştir. Bu yıl için ülke genelinde kurban olarak kesilebilecek toplam 1 milyon 645 bin 279 baş erkek büyükbaş ve 3 milyon 526 bin 973 baş erkek küçükbaş hayvan bulunmakta olup, vatandaşlarımız kurbanlıklarını rahatlıkla temin edebileceklerdir.

Açıklamada, vatandaşların kurbanlık alırken hayvanların sağlıklı, besili, kulak küpesi bulunan, veteriner sağlık raporu/hayvan pasaportu/nakil belgesi olan ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı, öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlardan seçmeye; çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvanlar ile gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç ve gelişimini tamamlamamış hayvanlar ile ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanları kurbanlık olarak seçmemeye özen göstermeleri gerektiği vurgulanarak”Vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan alırken mağdur olmamaları için açıklanan hususlara dikkat etmeleri, kurbanlık hayvan satıcılarının da aynı özeni göstermeleri gerekmektedir” denildi. – ANKARA
İhlas Haber Ajansı
fft99_mf2717740

Kulak Küpesi Olmayan Hayvanlara Sevk Yasağı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Yozgat İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, sağlık raporu ve kulak küpesi olmayan hayvanların sevkinin ve pazara girişinin yasak olduğunu söyledi.

Besicilerin hayvan sevkıyatları sırasında mağdur olmamaları için gerekli belgeleri yanında bulundurmaları gerektiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Yozgat İl Müdürü Özdemir, “Besicilerimizin ilk önce dikkat etmesi gereken husus hayvan hareketleri sırasında hareket için veteriner sağlık raporunu alması gerekiyor. Bunun için bizim arkadaşlarımız yerinde gidip bakıyorlar orada hayvanımızın kaydı varsa kayıtlı ise kulak küpesi varsa o şekilde sevki yapılıyor. Aksi takdirde kaydı ve kulak küpesi olmayan hayvanlar pazara giremeyecek ve hayvan hareketi ve sevki yapılamayacak. Çiftlilerimizin buna özenle dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

Hayvanların kulak küpesi düştü ise en kısa zamanda yeniden kulak küpesi çıkarttırıp çiftçilere ulaştırıldığını ifade eden Özdemir, “Kulak küpesi olmayan hiçbir hayvan sevk edilemeyecek yakalanırsa cezai müeyyide uygulanacak. Hayvanları sevki sırasında güvenlik güçleri ve pazara girişte veteriner hekimler gerekli kontrolleri yapacak. Bu sebeple kurbanlık sevkıyatı yapacak çiftçilerimizin mağdur olmamaları için eksiklerini tamamlamalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Haber İHA

kurban

Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması Başlıyor

​T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın, DenizBank sponsorluğunda düzenlediği Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması başlıyor. 2009’dan bu yana düzenlenmekte olan ve bu yıl 5. kez düzenlenecek yarışmada, toprağın ve tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığın geliştirilmesi amaçlanıyor.

Herkesin katılımına açık olan yarışma Genel, Çiftçi, Toprak Teması, Öğrenci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çalışanları ve DenizBank Çalışanları olmak üzere 6 farklı kategoride gerçekleşiyor. Yarışmacılar tarım, hayvancılık, toprak, su, su ürünleri, gıda ve muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, köylü ve köy yaşamına dair her türlü faaliyeti konu alan fotoğraflarla yarışmaya katılabilecektir.

5. Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması başvurularının tamamı internet üzerinden (www.tariminsan.com) yapılacak ve kazananlara toplam 20.000 TL tutarında DenizBank hediye çeki, kitap, CD setleri armağan edilecektir.

Yarışmaya başvurular 31.07.2013 tarihinde başlayıp, 01.11.2013 tarihinde sona erecek, sonuçlar 01.12.2013 tarihinde www.tarim.gov.tr, www.tariminsan.com, www.tarimtv.gov.tr adreslerinden ve yarışmaya ait sosyal medya kanallarından duyurulacaktır. Kazananlara ödülleri 12.12.2013 tarihinde düzenlenecek bir törenle verilecektir.

Yarışma hakkında bilgi ve yarışmaya katılım koşulları için
http://www.tarim.gov.tr/Sayfalar/DuyurularDetay.aspx?rid=145&ListName=Duyurular&refId=

bakanlık