Mandarin Ördeği

Anavatanı Çin , Kore , Japonya ve doğu Sibirya olsada iklimlere kolay uyum sağladıklarından geniş bir coğrafyaya hayvan severler tarafından dağılmışlardır.
Bakımları kolaydır, bu yüzden hobiye ilk başlayanlar tarafından da sevilir ve beslenirler.
Doğal ortamlarında göl ve dere kenarlarında sazlık alanlarla yaşarlar,bu yüzden hobi amaçlı besleyenler doğal ortamlarına en yakın şekilde beslemeleri gerekir bunu da havuzlar su birikintileri ve bol yeşillik olacak şekilde düzenmeleri gerekir.
Mandarin ördekleri eşleriyle birlikte beslenirler.Diğer hayvanlara ve ortamlara kolay uyum sağlarlar.
Mandarinler doğada yuvalarını ağaçlara yaparlar bu yüzden hobi amaçlı besleyenler buna dikkat etmeli ve yuvalarını yerden yüksek yerlere koymalı.
Mandarinler çok iyi uçan canlılardır bu yüzden kafesin üstü kapalı olmalıdır eğer kanatları kesilmiş ise yuvaya çıkış rampaları dikkatli seçilmelidir.
Beslenmeleri Yumurta yemi dışında, buğgay, mısır gibi tohumlar ,ve bolca yeşillik.
Erkekler çok gösterişlidir dişiler ise daha sadedir.
mandarin_duck

Mandarin

Deniz balıkları fiyatlarına oranla uygun bir fiyatta bulunan her hobicinin ısrarla bakmak istediği balık türlerindendir,bakımında tek problem yem seçmesidir bu yüzden aynı türden yem sever balıklarla bulunmamalı yani rakipleri fazla olmamalıdır.Son derece uysal bir balık türüdür Anavatanı batı pasifiktir. Akvaryumda kendiliğinden türeyen (Zamanla) Pod adı verilen minik kabuklu ile, artemi ve diğer minik kabuklular ile beslenir. Mandarin alınmadan önce yeterli şartların sağlanması koşulu pod lara bağlıdır diyebiliriz.
Akvaryumda genelde sakin bir canlıdır ancak kendi türlerine karşı agresif olabilir bu yüzden ya tek ya da eşiyle birlikte bakılmalıdır.
Mandarinlerde üreme ,erkek dişiden daha süslüdür renk olarak,Dorsal yüzgeçleri daha uzundur.Balıklar kurlaşmanın ardından yumurtaları dökerler ancak kuluçka bakımı yapmazlar yumurtlama bittikten sonra yumurtları terk ederler ,bu süreçte yumurtaların balıklar tarafından yenmemesine ve arıtmaların çekmemesine dikkat edilmesi gerekir.18 saat içinde larva haline gelen yumurtalar 2 hafta içinde kumlarda görünürler.
Mandarinler orta derecede bir ışık ve 1.023 tuzluluk oranı ve 24-26 derecede sıcaklık mandarinler için uygun olan şartlardır.
Mandarinler en fazla 10 cm büyürler ve reef uyumlu olmaları akvaryum için artı bir değerdir.

Mandarin fish