Deniz Akvaryumunda Olması Gereken Su Değerleri

Deniz akvaryumlarından su değerleri hayati öneme sahiptir birinin aşırı yükselmesi balık ölümüne,mercan ölümüne ya da yosun oluşumuna sebep olabilir bu yüzden sık sık testler yapmak akvaryum boyutunu büyük tutup canlı kaya ,ısı,protein skimmer gibi materyallerin önemi büyüktür.
Deniz akvaryumunda olması gereken su değerleri şunlardır;

Amonyak max.: 0,2 mg
Nitrit : 0
Nitrat max : 20 mg
Demir :0,05 mg
Fosfat : 0,01 mg
Tuz yoğunluğu: 1022 -1025
PH :8-8,5
Kalsiyum: 400-450 mg

cfcf2b1da6

Deniz Akvaryumu Suyu Nasıl Olmalı

Deniz akvaryumunun hayati öneme sahip en büyük değeri suyun belli parametreler arasında olmasıdır.Su değerinin birkaç değer artması azalması balık mercan ölümleri demektir bu yüzden suyun değerlerinin stabil olması önemlidir, su değerlerinde neler söz konusu ;
Amonyak değeri: Sadece yeni akvaryum kuranların değil eski oturmuş akvaryumlarda da karşılaşılan en önemli problemlerdendir sonucu balık ölümleridir nedenleri ise çeşitlidir ;aşırı balık yüklemesi,aşırı yemleme,kayaların arasında biriken canlı ölüleridir.
Nitrit değeri : Yeni akvaryum kuranların yaşadığı sorundur amonyakla nitratın arasındaki durumdur .Normal akvaryumlarda 0,01 mg değerindedir.
Nitrat değeri : diğer değerlere oranla daha az tehlikelidir ,normal sağlıklı akvaryumlarda litde 10 mg olması gerekir.Sonuçları arasında aşırı yosunlanma ve omurgasızlarda artış olur.

Deniz akvaryumu tatlı suya göre karışıktır suyun oturması için bir çok bakteri kolonilerinin oluşması gerekir bu yüzden bazı değerler çok önemlidir.

28