Deniz Akvaryumu Suyu Nasıl Olmalı

Deniz akvaryumunun hayati öneme sahip en büyük değeri suyun belli parametreler arasında olmasıdır.Su değerinin birkaç değer artması azalması balık mercan ölümleri demektir bu yüzden suyun değerlerinin stabil olması önemlidir, su değerlerinde neler söz konusu ;
Amonyak değeri: Sadece yeni akvaryum kuranların değil eski oturmuş akvaryumlarda da karşılaşılan en önemli problemlerdendir sonucu balık ölümleridir nedenleri ise çeşitlidir ;aşırı balık yüklemesi,aşırı yemleme,kayaların arasında biriken canlı ölüleridir.
Nitrit değeri : Yeni akvaryum kuranların yaşadığı sorundur amonyakla nitratın arasındaki durumdur .Normal akvaryumlarda 0,01 mg değerindedir.
Nitrat değeri : diğer değerlere oranla daha az tehlikelidir ,normal sağlıklı akvaryumlarda litde 10 mg olması gerekir.Sonuçları arasında aşırı yosunlanma ve omurgasızlarda artış olur.

Deniz akvaryumu tatlı suya göre karışıktır suyun oturması için bir çok bakteri kolonilerinin oluşması gerekir bu yüzden bazı değerler çok önemlidir.

28

Deniz Akvaryumu Kaç Litre Olmalı

Deniz akvaryumu bir zamandan sonra artık tutkuya dönüşür ve sürekli boyutunu büyütmeyi düşünebilirsiniz ileriyi düşünerek hareket etmeniz sizin için daha faydalıdır ancak sorumuzun gereken cevabı sadece bu değildir boyutunun büyüklüğüne önce beslemek istediğiniz türleri ve mercanları düşünerek karar vermeniz önemlidir zira oturmuş bir akvaryumu sonradan değiştirmek yeni bir risk demektir bunlar sizin zevkiniz açısından tercih nedenleri birde balıklar ve sağlıkları açısından akvaryum boyutuna bakalım.
Tuzlu su akvaryumlarında akvaryumun boyutu önemlidir hatta minimum 150 litre akvaryum düşüncesi uzun zamandır tuzlu su akvaryum severlerin bir çok konudan birleştiği noktalardandır.Nedeni mi ?

Tuzlu su akvaryumları tatlı su gibi değildir akvaryumun içerisinde aktif çalışan bir çok makine vardır bunlar ısıtıcı,su karıştırıcı,protein skimmer en önemli olanlarıdır hayati önemi sahiptirler ve bunlardan bir tanesinin iflası akvaryumdaki canlıların ölümü demektir işte akvaryumun boyutunun önemi burda ortaya çıkar su ne kadar çoksa akvaryum değerleri o kadar geç bozulacaktır ve müdahale şansınız artacaktır .Küçük -nano akvaryumlarda su dengesi daha çabuk bozulur ve kısa zamanda akvaryumunuz çöker,yaz aylarında aşırı ısınması veya çok soğuması akvaryumunuzun sonu demektir mercan ölümleri balık ölümleri peşpeşe gelir.
Başka bir noktada akvaryumla zaman geçirmeye başladığınızda aldığınız canlılar size yetmeyecek ve yenilerini ekleme arzunuz tavan yapacaktır böyle durumlarda akvaryumun küçük olması kısa zamanda su yükünün artmasıyla balık ölümleri demektir .

Boyu-TL450-Deniz-Akvaryumu-ile-Sehpa__60284958_0