Kırmızı Altın Sülün – Pheasant Bird

Anavatanı Çin olan Sülünlerin bir çok türü mevcuttur ,bu türler arasında kırmızı altın sülün kırmızı,lacivert yeşil gibi baskın renkleriyle popülerlik kazanmış ve hayvanat bahçesi,özel kümeslerde yerini alarak insanların ilgi odakları olmayı başarmıştır.

Sülünlerin genelde erkekleri renklidir dişileri ise kahverengidir,genç erkeklerde bir,bir buçuk yaşlarına kadar dişilerle aynı rengi paylaşırlar.Altın sülünleri diğer sülünlerden ayıran başka bir özellikleri ise ayakları ve gagasıda sarı renktedir.

Bu tür yeni baslangıç için süphesiz en iyi seçimdir. Soğuğa karşı dayanıklıdırlar. Dişiler yumurta alındığı takdirde hazirana kadar yumurtlamaya devam ederler. Yavruların yetiştirilişi çok kolaydir. Altın dişilerini gençken çiftleştirmek kolaydir. Disinin irisinin rengi koyu kahverengiyken erkeginki daha açiktir.

Erkekler güzel renklerini ikinci yilda alirlar. Olgun bir erkekle dört disi iyi bir dogurganlik oraniyla çiftlestirilebilir.
Sülünler doğal yaşamlarında yumurtlamak için yeşilliklerin bollaştığı zamanı ,Nisan ayını beklerler. Kuluçka süresince 20-30 adet arası yumurta yaparlar,dişi sülün kuluçkaya yatar ve kuluçka süresi 24 gün sonra yavrular birer birer yumurtlarından çıkarlar.